spor mevzuatı Türkiye Futbol Federasyonu Uncategorized

Futbol Menajerleri ile Çalışma Talimatı’nda Değişiklik Yapıldı

TFF, Futbol Menajerleri İle Çalışma Talimatı‘nda değişiklik yaptı.

TFF’nin sitesinde yayınlanan talimat değişikliği ile ilgili açıklama aşağıdaki gibidir:

TFF Yönetim Kurulu’nun 19.01.2016 tarih ve 13 sayılı toplantısında aldığı karar ile bu talimatın 6.maddesine 4.fıkranın eklenmesine, 11.maddesinin 1.fıkrasının değiştirilmesine, bu maddeye yeni 2. fıkra eklenmesine, devam eden fıkraların teselsül ettirilerek 3. ile 4.fıkraların değiştirilmesine, 13. maddesinin 7. fıkrasının değiştirilmesine, 14.maddesinin 7.fıkrasının değiştirilmesine, EK-2’nin 6. maddesinin değiştirilmesine karar verilmiş olup, bu değişiklikler 21.01.2016 tarihinde TFF’nin resmi internet sitesi olan www.tff.org adresinde yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

İlgili değişiklikler aşağıdaki gibidir:

1)Değerlendirme” başlıklı 6’ncı maddeye 4’üncü fıkra eklendi: “Menajer adaylarının başvuruları her takvim yılının Aralık ve Mayıs aylarında Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenerek karara bağlanır.

2)Bildirim” başlıklı 11’inci maddenin 1’inci fıkrası değiştirildi. Fıkranın yeni hali: “Futbolcu ve kulüpler 2. fıkradaki istisna dışında sadece “menajerlik taahhütnamesini” imzalamış ve bu talimatta belirtilen şartlar dâhilinde lisans almış bir menajerin hizmetinden yararlanabilirler.

3)Bildirim” başlıklı 11’inci maddeye yeni 2’ncı fıkra eklendi:

(2) Futbolcular, uluslararası bir transferde ise;

a) Menajerin FIFA’ya bağlı bir federasyondan lisanslı olması veya 1 Nisan 2015 yürürlük tarihli FIFA Aracılarla Çalışma Talimatına uygun olarak düzenlenmiş ve FIFA’ya bağlı bir federasyona tescil edilmiş en az bir sözleşme yaptığını belgelemesi,

b) Menajerin, “FIFA Aracılarla Çalışma Talimatı” ekinde yer alan “aracılık taahhütnamesini” imzalaması ve

c) Aralarındaki menajerlik sözleşmesinin bir nüshasını TFF’ye ibraz etmesi şartıyla,

bu talimat kapsamında lisans almamış menajerlerin hizmetlerinden de yararlanabilir.

4) “Bildirim” başlıklı 11’inci maddeye yeni 2’ncı fıkranın eklenmesi sebebiyle, devam eden fıkralar teselsül ettirilerek 3’üncü ile 4’üncü fıkralar değiştirildi.

5)Menajerlik Sözleşmesi” başlıklı 13’üncü maddenin 7’nci fıkrası değiştirildi: “Sözleşmenin asgari iki nüsha olarak düzenlenmesi ve tümünün taraflarca imzalanması şarttır. Bir nüsha taraflarda kalmak kaydıyla diğer nüshanın sözleşmenin imzalanmasından itibaren en geç 30 gün içinde tescil için TFF’ye sunulması zorunludur.

6)Ücret” başlıklı 14’üncü maddenin 7’ncı fıkrası değiştirildi: “Yaşı küçük futbolcuların transferleri nedeniyle profesyonel futbolcu sözleşmesi ve/veya transfer anlaşmasının görüşmeleri yapılırken bir menajerin hizmetlerinden yararlanılsa bile bu hizmetlerden dolayı menajerlere ödeme yapılması veya menajerin ücret alması yasaktır. Menajerlerin 15 yaşını doldurmamış küçük futbolcular ile sözleşme imzalaması ve bunlar adına menajerlik faaliyetinde bulunmaları yasaktır. Bu maddeyi ihlal eden menajerler lisanslarının iptali ve sürekli hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılırlar.

7)Standart Futbol Menajerlik Sözleşmesi” başlıklı EK-2’nin “Nihai Hususlar” başlıklı 6’ncı maddesi değiştirildi: “6) İşbu sözleşme asgari iki nüsha olarak düzenlenmiştir. Sözleşmenin bir nüshasının imza tarihinden itibaren 30 gün içinde TFF’ye ibrazı zorunludur.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: