spor hukuku

Deprem Bölgesindeki Sporcular Korunmalı, Onlara Transfer Hakkı Verilmeli!

Deprem spor dünyasını da vurdu. Sporcuların da korunması gerekiyor. Türkiye Futbol Federasyonu ile Gençlik ve Spor Bakanlığı sporculara istisnai transfer imkânı sunmalıdır. Konuyla ilgili önerilerimi paylaştım.

Deprem spor dünyasını da derinden etkiledi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu depremin spora etkisi ile ilgili tek bir açıklama yaptı. Kasapoğlu Türkiye’de düzenlenecek tüm ulusal spor organizasyonları ikinci bir açıklamaya kadar durdurulduğunu açıkladı.

Bugün sadece Türkiye Futbol Federasyonu’nun Erkekler Süper Ligi’nde mücadele eden Gaziantep Futbol Kulübü A.Ş. ile Atakaş Hatayspor’un durumu medyada yer yer alıyor.

Atakaş Hatayspor ligden çekildiğini bildirdi. Gaziantep Futbol Kulübü A.Ş.’nin durumu henüz belli değil.

Futbolda alt liglerde hangi kararların alınacağı bilinmediği gibi, diğer spor federasyonları da depremden etkilenen kulüpler hakkında henüz karar vermedi.

Maalesef Türkiye’de spor sadece kulüpler üzerinden tartışılıyor. Kimse kulüplerde görev alan personeli, teknik heyeti, sporcuları merak etmiyor. Kimse bu grupların hayatlarını nasıl idame ettireceğini tartışmıyor.

Hatayspor ligden çekildi. Bu kulübün teknik direktörü, teknik heyeti, futbolcuları ne yapacaklar?

Hatayspor’un futbolcuları kulüpten ücret alamayacak. Büyük ihtimalle, sporcuların kulüpten alacakları da vardır. Deprem zamanı alacaklarını talep etseler, hain ilan edilirler.

Bu sporcular toplu antrenman da yapamayacaklar. 2023-2024 sezonu birinci transfer sezonu başlayana kadar aktif olamayacaklar. Transfer dönemine fiziksel açıdan hazır, güçlü giremeyecekler.

Diğer spor dallarında mücadele eden sporcular da ciddi sorunlar yaşayacaklar. Özellikle milli takıma girme mücadelesi veren, uluslararası alanda başarı sağlayabilecek kapasitede olan, olimpiyatlar için kota mücadelesi vermesi gereken sporcular antrenman yapamayacaklar. Kulüpleri müsabakalara katılmazsa, bu sporcular da müsabakalara katılamayacaklar.

Gençlik ve Spor Bakanlığı deprem bölgesindeki kulüplerde çalışan antrenör ve sporcular için düzenlemeler yapmalı.

Bakanlık yeni bir yönetmelik çıkarabilir ya da Sporcu Lisans, Vize ve Transfer Yönetmeliği’ne geçici hükümler ekleyebilir.

Türkiye Futbol Federasyonu da geçici düzenlemeler getirmelidir.

Bakanlığa ve TFF’ye aşağıdaki düzenlemeleri hayata geçirmelerini öneriyorum:

– Ücret karşılığı çalışan sporcular kulüplerinin kabulüne/onayına gerek olmaksızın sözleşmelerini askıya alabilmeli; transfer sezonu bitmiş olsa bile ligin bitimine kadar diğer kulüplerle geçici transfer sözleşmesi yapabilmelidir.

– Transfer dönemleri bir ay uzatılmalı; transfer dönemi bitmişse sadece bu sporculara özel, bir ay süreli transfer dönemi açılmalıdır.

– Türkiye Futbol Federasyonu transfer döneminin FIFA’nın onayı ile 18 Şubat’a kadar uzatıldığını açıkladı. Bu süre deprem bölgesindeki kulüplere lisanslı futbolcular için daha fazla uzatılmalıdır. Bugün sporcular transfer düşünecek durumda değil.

– Bazı federasyonlar geçici transfer yapma hakkını sınırlandırmaktadır. Örneğin, Türkiye Atletizm Federasyonu aynı sezonda sadece 3 sporcu ile geçici transfer yapılabileceğini kabul etmektedir. Deprem bölgesindeki kulüplere kayıtlı sporcuların geçici transferi açısından sınır kaldırılmalıdır. Kulüpler deprem bölgesinden diledikleri kadar sporcu ile geçici transfer sözleşmesi yapabilmelidir.

– 2022-2023 sezonu bitiminde kulüpler 2023-2024 sezonuna katılmayacaklarını beyan etmeleri hâlinde, o kulüplerle ücret karşılığı sözleşmeye yapmış ve sözleşmeleri devam eden sporcular sözleşmelerini hiçbir maddi yükümlülük altına girmeksizin feshedebilmelidir.

– Spor federasyonları sporcuların “bir sezonda bir transfer işlemi gerçekleştirebileceği”ni öngörmektedir. Deprem bölgesindeki sporcular için bu sınırlama kaldırılmalıdır. Deprem bölgesindeki sporculara ek transfer hakkı verilmelidir.

– Federasyonlar sporcu transferlerinde, sporcuların ayrılacakları kulüplere transfer ücreti (muvakafat bedeli) ödemelerini zorunlu kılmaktadır. Deprem bölgesindeki sporcuların transferlerinde sporcular muvafakat bedeli ödemekten muaf tutulmalıdır. Sporcular kulüplerinden ilişiksiz belgesi almaksızın geçici transfer yapabilmelidir.

– Tek tip transfer sözleşmesi hazırlamış ve yayınlamış federasyonlar deprem bölgesindeki sporcuların transferine yönelik tek tip sözleşme hazırlamalı ve tarafların bu sözleşmeyi imzalamalarını zorunlu kılmalıdır.

– Deprem bölgesindeki kulüplerin sporcuları, kulüplerin muvafakati aranmadan, kulüplere muvakafat bedeli ödemeye zorlanmadan kulüp lisanslarını ferdi lisansa çevirebilmelidir.

– Bazı federasyonlar kulüp lisansını ferdi lisansa çevirmiş ve ferdi lisansını tekrar kulüp lisansına dönüştürmek isteyen sporcuların, o sezon bitmeden dönüşüm işlemi gerçekleştirmelerini yasaklamaktadır. Deprem bölgesindeki sporcuların ferdi lisanslarını kulüp lisansına dönüştürmelerine izin verilmelidir.

– Bazı federasyonlar deplasmanlı ligler dışında kalan liglerde geçici transfer hükümlerini uygulamamaktadır. Deprem bölgesindeki sporcular bu sınırlama ile bağlı kalmadan geçici transfer yapabilmelidir.

– Bazı federasyonlar – saçma bir şekilde – sporcunun transfer yapacağı sezonda milli yarışmalar hariç resmi yarışmalarda kulübünü temsil etmediğine dair il müdürlüğü ve/veya federasyondan onaylı taahhütname sunmasını zorunlu kılmaktadır. Deprem bölgesindeki sporcular bu taahhütnameyi sunmaktan muaf tutulmalı ve serbestçe transfer yapabilmelidir.

– Federasyonlar şehir değiştiren sporcuların transfer hakkını ciddi biçimde sınırlandırmaktadır. Başka bir şehirdeki yükseköğretim kurumunda öğrenci olmaya hak kazananlar, ilköğretim veya liseye giriş sınavı sonucunda il değiştirmek zorunda kalan öğrenciler ile velisi/vasisi emekli olması, naklen atama veya iş değişikliği yapması nedeniyle bulunduğu ilden başka bir ilde ikamet etmek zorunda kalan ilköğretim ve lise öğrencileri, mevcut kulübünün muvafakati aranmaksızın muvakafat bedelini kulübüne ödediğine dair dekontu, velinin/vasinin atanmasını, iş naklini ya da emekliliğini  veya velisinin/vasisinin ikametgâh durumunu gösterir belgeyi, transfer eden kulüp ile imzaladığı sözleşmeyi e ilişiksiz belgesini ibraz etmek şartıyla il dışı transfer işlemini gerçekleştirebilmektedir. 

Deprem bölgesinden başka bir şehre taşınmış sporcular, yerleşim yerlerini değiştirdiklerini belgemeleri kaydıyla önceki kulüplerinden ilişiksiz belgesi almaya gerek kalmaksızın istisnai transfer yapabilmelidir. Bu sporcular ayrılacakları kulüplerine muvafakat bedeli ödemeye, kulüplerinden ilişiksizlik belgesi almaya zorlanmamalıdır. 

– Federasyonlar il dışı istisnai transfer yapan sporcunun eski kulübünün izni olmadan transfer yaptığı tarihten itibaren bir yıl süre ile il dışı transfer yapmasını yasaklamaktadır. Bu yasak saçmadır. Hiçbir haklı gerekçesi yoktur. Yasağın kaldırılması gerekir. Hiç olmazsa bugün deprem bölgesindeki sporcuların bu sınırlamaya tabi olmaması gerekir.

– Bazı federasyonlar deplasmanlı liglere katılan bir kulüp adına lisansı çıkan sporcunun deplasmanlı liglere katılmayan bir başka kulübün alt yapı, bölgesel lig ya da yerel lig takımına transfer olabilmesi için lisanslı olduğu kulüp takımıyla müsabakaya çıkmamış olmasını zorunlu kılmaktadır. Deprem bölgesindeki sporcular için bu kısıtlama uygulanmamalıdır. Bu sporcular serbestçe transfer yapabilmelidir.

Sizin de önerileriniz varsa, lütfen benimle paylaşın!

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: