spor hukuku

Türkiye Yelken Federasyonu Kimi Koruyor?

Türkiye Yelken Federasyonu yeni Disiplin Talimatı yayımladı. Bu değişikliğin gerekçeleri nedir?

Türkiye Yelken Federasyonu’nda (TYF) garip işler dönüyor.

TYF birdenbire, durup dururken ve kendisiyle çelişir şekilde yeni Disiplin Talimatı’nı yürürlüğe koydu.

Yeni Disiplin Talimatı’nda yeni disiplin suçları ihdas edildi ve bazı disiplin suçlarının cezaları ciddi şekilde indirildi.

Bu yazıda bütün Talimat’ı değerlendirmeyeceğim. Sadece bir maddenin neden temelinden değiştirildiğini sorgulayacağım.

TYF’nin eski disiplin talimatının başlığı Türkiye Yelken Federasyonu Disiplin Suçları ve Cezaları Talimatı idi. O Talimatı okumak için tıklayın!

Eski Talimat’ın “Hakaret, tehdit ve kişilik haklarına saldırı” başlıklı 7’nci maddesi aşağıdaki gibiydi:

Federasyonun ve kuruluşların hükmi şahsiyetine, çalışanlarına, görevlilerine, sporcularına veya Federasyonun bir etkinliği sırasında (öncesi, sırası veya sonrasında) sair kişi veya kuruluşlara hakaret eden, söven, tehdit eden veya küçük düşürücü söz ve eylemler de dahil olmak üzere kişilik haklarına saldırıda bulunan kişi; eylemin ağırlığına göre, tescil-lisans ve yetki iptali cezası, altı aydan üç yıla kadar faaliyetten men veya o kadar süre ile hak mahrumiyeti ile cezalandırılır.

Bu düzenlemede ilgisiz suçlar birlikte düzenlenmiş, suçların unsurları belirtilmemiş ve kıyas yasağına aykırı hareket edilmişti.

Ayrıca altı aydan üç yıla kadar faaliyetten men / hak mahrumiyeti cezası ölçüsüz idi.

TYF’nin hakaret fiili için öngördüğü altı aydan üç yıla kadar men cezasının Türkiye’de örneği yoktu. Böyle bir ceza ne Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yayınladığı Spor Disiplin Yönetmeliği’nde ne de diğer federasyonların disiplin mevzuatlarında yer alıyordu. Ceza çok yüksekti.

TYF başkanı Duriye Özlem Akdurak bu düzenlemeyi kullanarak kendisini eleştirenleri cezalandırma yoluna gitti. TYF Disiplin Kurulu muhaliflere altı ay hak mahrumiyeti cezası verdi, ardından cezayı üç aya indirdi.

Geçtiğimiz aylarda TYF, Gençlik ve Spor Bakanlığı Tahkim Kurulu önünde bu düzenlemenin hukuka uygun olduğunu, suçların belirli olduğunu, disiplin hukukunda kıyasın kabul edildiğini ve cezaların ölçülü olduğunu savundu.

TYF, ilgili düzenlemenin hukuka uygun olduğunu savunurken aniden yeni Disiplin Talimatı yayınladı. TYF yeni Talimat’ta kişilik haklarına saldırı fiilini farklı şekilde düzenledi. (Talimat için tıklayın!)

Yeni Talimat’ın “Kişilik haklarına saldırı, hakaret ve tehdit” başlıklı 26’ncı maddesi aşağıdaki gibidir:

(1) TYF veya mensuplarına, yarış görevlilerine, sporculara, yöneticilere veya diğer ilgili kulüp ve kişilere; görevinden dolayı veya görevi sırasında, onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle onur, şeref ve saygınlığına saldırıda bulunan, tehdit eden veya herhangi bir şekilde kişilik haklarına saldırıda bulunan kişilere, bir aydan bir yıla kadar yarıştan men veya aynı süre ile hak mahrumiyeti cezası verilir.

(2) İhlalin ilk defa gerçekleştirilmesi halinde sadece ihtar ya da para cezasına da hükmedilebileceği gibi ihlalin ağırlığına göre sürekli hak mahrumiyeti cezası ve para cezası birlikte veya ayrı ayrı verebilir.”

Görüldüğü üzere, TYF hakaret suçunu daha açık şekilde düzenlemiş ve suçların cezasında ciddi indirime gitmiş.

Önceki Talimat’ta altı aydan üç yıla kadar men cezası öngörülüyorken, yeni Talimat’ta bu süre bir aydan bir yıla kadar indirilmiş.

TYF cezayı indirmekle yetinmemiş; ilk ihlal için çok hafif yaptırımlar öngörmüş.

TYF’ye sormak lazım: “Tahkim Kurulu önünde ölçülü ve gerekli olduğunu savunduğunuz cezaları neden indirdiniz?

ZAMANLAMA MANİDAR

TYF’nin Disiplin Talimatı’nı değiştirdiği zamanı iyi tespit etmek gerekiyor.

Yeni Talimat’ın yayınlandığı günlerde TBMM’de Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanun Teklifi görüşülüyordu.

Bu kanun teklifinde disiplin fiilleri, disiplin cezaları ve yargılama usulü ile ilgili çarpıcı düzenlemeler yer alıyordu. İlgili düzenlemeler değiştirilmeden kanunlaştı.

Kanuna göre, disiplin ihlali oluşturacak fiiller ve disiplin yargılamasının temel usul ve esasları Bakanlık tarafından çıkarılacak yönetmelikle düzenlenecek. Diğer bir deyişle, Gençlik ve Spor Bakanlığı hem disiplin suçlarını belirleyecek hem de federasyonların disiplin/ceza kurullarının yargılama faaliyetlerinin kapsamını çizecek.

Neden TYF eski Talimat’ı uygulamaya devam etmedi?

Neden TYF Bakanlığın yönetmeliklerini beklemedi?

TYF, Bakanlığın emredici düzenlemeleri yürürlüğe girmeden disiplin suçlarını, disiplin cezalarını ve yargılama usulünü dilediği gibi düzenlemek ve Bakanlığın yönetmeliği yürürlüğe girene kadar rahatlıkla hareket etmek istemiş.

Peki yeni Talimat kimin işine yarayacak?

TYF KİMİ KORUMAK İSTİYOR?

TYF’nin alelacele yeni Talimat yayınlamasının sebebi, birilerini korumak olabilir mi?

TYF başkanı Duriye Özlem Akdurak, Talimat değişikliğinde önce işlenen bazı disiplin suçları için az ceza verilmesini mi istiyor?

TYF Disiplin Kurulu önünde bekleyen ve kurulun önüne gelmesi muhtemel dosyalar var.

Sporcuları tarafından şikayet edilen antrenörler var. Bu antrenörlerin sporculara ve velilerine hakaret ettikleri, onları tehdit ettikleri ileri sürülüyor. Bazı antrenörlerin sporculara psikolojik/fiziksel/cinsel şiddet uyguladıkları, sporcularına cinsel tacizde bulundukları, milli takım kamplarında sporcular arasında meydana gelen şiddet olaylarına (akran zorbalığı) sessiz kaldıkları ileri sürülüyor.

TYF başkanı Duriye Özlem Akdurak bu ihbarları, şikayetleri uzun süre değerlendirmedi. Ne zaman ki bir sporcu polise gidip şikayetçi oldu; işte o andan sonra soruşturmalar açılmaya başlandı.

Görünen o ki, bu soruşturmalar göstermelik açıldı.

Bir disiplin dosyasında TYF Disiplin Kurulu duruşma yapmaya karar verdi. Ne büyük tesadüf ki, duruşmanın gerçekleşeceği gün sanık antrenör milli takım ile yurt dışındaydı.

TYF Disiplin Kurulu sanığın milli takımla yurt dışına çıkacağını bilmiyor muydu?

Elbette biliyordu.

İşin hazin yanı, çok ciddi suçlamaların hedefi olan bir antrenör milli takımda görev almaya devam ediyor.

Antrenörler dışında yargılanması gereken kişiler de var.

Bu kişilerden biri, dönemin Pendik Yelken Kulübü başkanı Tanku Bulduk.

Tanku Bulduk, genel kurul sürecinde TYF yönetimi kurulu hakkında çok ağır ithamlarda bulunmuştu.

Tanku Bulduk TYF’de arpalık düzeni oluşturulduğunu, adam kayırıldığını, anti demokratik tek adam yönetiminin hakim olduğunu ileri sürdü.

TYF başkanı Duriye Özlem Akdurak, Tanku Bulduk‘un Instagram iletisini paylaşan bir kulüp yöneticisini disiplin kuruluna sevk etti. TYF Disiplin Kurulu, Bulduk’un iletisinin suç teşkil ettiğini ancak Bulduk’un iletisini paylaşan bir başka kulübün yöneticisine cezanın şahsiliği ilkesi gereği ceza verilemeyeceğini kabul etti.

Diğer bir deyişle, TYF Disiplin Kurulu, Tanku Bulduk‘un disiplin suçu işlediğine hükmetti.

TYF Disiplin Kurulu, Tanku Bulduk‘un disiplin suçu işlediğini tespit etmesine rağmen TYF başkanı Duriye Özlem Akdurak, bu şahsı Disiplin Kurulu’na sevk etmekten imtina ediyor.

TYF Başkanı Duriye Özlem Akdurak‘ın kendisini daha hafif şekilde eleştirenleri bile Disiplin Kuruluna sevk ederken, Pendik Yelken Kulübü başkanı Tanku Bulduk‘un sözlerini sineye çekmesi şüphe doğuruyor.

TYF Başkanı ya bu iddiaları kabul ediyor ya da bilmediğimiz bir sebeple Tanku Bulkut‘u koruyor.

ŞİMDİ NE OLACAK?

TYF başkanı Duriye Özlem Akdurak yeniden başkan seçildikten sonra, genel kurul sürecinde kendisini eleştirenlere kıyım uyguladı ve onlara üç ay ceza verdirdi. Bununla birlikte, Duriye Özlem Akdurak, başkanlığının ilk döneminde ve genel kurul sürecinde meydana gelen birçok istismar, şiddet ve hakaret fiillerini görmezden geldi.

TYF başkanı Duriye Özlem Akdurak zamanında disiplin kuruluna sevk etmekten imtina ettiği kişileri yeni Disiplin Talimatı yürürlüğe girdikten sonra disiplin kuruluna sevk edebilir. 

TYF Disiplin Kurulu bu kişilere 1/3 (üçte bir) ila 1/6 (altıda bir) oranında indirilen cezaları verebilir. Zamanında korunan kişiler önemsiz cezalarla yine korunmuş olur.

Belki bu kişiler hiç yargılanmazlar.

Kim bilir? 

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: