mevzuat spor hukuku spor mevzuatı

Sporcu Lisans, Vize ve Transfer Genelgesi Nerede?

Sporcu Lisans, Vize ve Transfer Yönetmeliği yürürlüğe girdi. Federasyonlara üç ay süre tanındı. Bu süre zarfında bir genelgenin uygulanacağı öngörüldü ancak Bakanlık henüz genelge yayınlamadı.

Geçen hafta Resmî Gazete’de Sporcu Lisans, Vize ve Transfer Yönetmeliği yayımlandı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, 2001 tarihli yönetmeliği ortadan kaldırdı ve çok farklı içerikli bir yönetmeliği yürürlüğe koydu.

Önceki yönetmelikte birçok konu düzenlenmişti. Ayrıca bağımsız federasyonlara kendi talimatlarını hazırlayıp uygulama yetkisi tanınmıştı.

Yeni yönetmelikte esasa yönelik çok az hüküm bulunuyor. Eski yönetmelikte yer alan “lisans işlemleri“, “sporcuların transfer işlemleri“, “yaş düzeltmeleri“, “ilişiksiz belgesi”, “silah altına alınacak sporcular“, “birleşen ve isim değiştiren kulüpler“, “kulübü kapanan ve branş tescili iptal edilen kulüplerin sporcuları” gibi hususlar yeni yönetmelikte yer almıyor. Yeni yönetmelik bu gibi konularla ilgili düzenleme yapma görevi ve yetkisini spor federasyonlarına bırakmış.

Yeni yönetmelik ile, gerekli talimatların hazırlanması için federasyonlara 3 ay süre tanınmış.

Yönetmeliğin Geçici 1’inci maddesinde, “Federasyonların, bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içerisinde talimatlarını, bu Yönetmelik hükümlerine uygun şekilde hazırlarlamaları gerektiği” öngörülmüş.

Aynı maddenin ikinci fıkrasında ise, “federasyonların üç ay içerisinde hazırlaması gereken talimatların yürürlüğe giriş tarihine kadar geçen sürede yapılacak işlemlerin Bakanlık tarafından yayımlanan genelgeye göre yürütüleceği” belirtilmiş.

Bakanlığın internet sitesini inceledim.

Sitenin “Mevzuat” sayfasında aşağıdaki görüntüye denk geldim.

Screen Shot 2019-12-20 at 04.03.37

Bakanlığın sitesinde tek bir genelge yayınlanmamış.

Peki Sporcu Lisans, Vize ve Transfer Yönetmeliği’nde atıf yapılan genelge nerede?

Federasyonlar talimatları hazırlayana kadar hangi mevzuat uygulanacak? Lisanslar nasıl verilecek? Transferler nasıl gerçekleşecek?

Ortada büyük bir sıkıntı var.

Geçen hafta yürürlüğe giren yönetmelikte tek bir açık hüküm yok. Bakanlık, yönetmelik ile düzenlenmeyen konuları genelge ile düzenleyemez.

Bakanlık ne yapacak? Federasyonlar hangi mevzuatı dikkate almak zorunda?

Bakanlık, kaos yaratacak.

3 ay sonra olacakları tahmin etmek zor değil.

Çoğu federasyon, talimatlarını yetiştiremeyecek.

Mevzuata uygun hareket etmeyen federasyonların başkanlarına disiplin cezası verilmesi gerekiyor. Peki Bakanlık, kendi kusuruyla yarattığı kaosun sorumluluğunu federasyon başkanlarına mı yükleyecek? Hangi federasyon başkanları yargılanacak? Bakan, AKP teşkilatına yakın başkanlara iltimas geçecek mi?

Bu aceleye gerek var mıydı?

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: