spor hukuku spor yönetimi

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Teşkilatında Değişiklik Yapıldı

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından devlet teşkilatı sil baştan oluşturulmuştu. Bazı Bakanlıklar kapatılmış; yeni Bakanlıklar kurulmuştu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı da yapısı değiştirilen Bakanlıklar arasında önde geliyor.

En büyük değişiklik, Spor Genel Müdürlüğü’nün lağvedilmesi oldu.

703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Spor Genel Müdürlüğü lağvedildi. 3289 sayılı Spor Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun‘un adı “Gençlik ve Spor Hizmetleri Kanunu” olarak değiştirildi.

Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (Kararname Numarası: 1)ile Gençlik ve Spor Bakanlığı yeniden düzenlendi (Kararname md. 184-216). Bu Kararnamede Spor Genel Müdürlüğü’ne yer verilmedi.

Geçiş süreci için bir komisyon kurulduğunu hatırlatayım. 703 sayılı KHK’daki Geçici Madde 14’e göre, “Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın teşkilatlanması sebebiyle gerçekleştirilen, kapatma, devir, personel geçişi ve nakli, diğer geçiş işlemleri ile kadro, taşınır devri ve benzeri hususlar kurulacak bir komisyon tarafından yerine getirilecek.

Bugün yeni bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayınlandı. Bazı Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (Kararname Numarası: 27) ile, Bakanlıkların teşkilatlarında önemli değişiklikler yapıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nı ilgilendiren değişiklikleri paylaşayım.

1) Bakanlığın hizmet birimleri arasında yer alan Hukuk Müşavirliği kaldırıldı. Onun yerine Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü kuruldu.

2) Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü‘nün görevleri 1 Numaralı Kararname’ye eklenen 193/A maddesi ile düzenlendi:

Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü

MADDE 193/A- (1) Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünün görev ve yetkileri şunlardır:

a) 26/9/2011 tarihli ve 659 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümlerine göre hukuk birimlerine verilen görevleri yapmak,

b) Bakan tarafından verilen diğer görevleri yapmak.

3) Rehberlik ve Denetim Başkanlığı ile ilgili düzenlemede (1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi md. 194), bu Başkanlığın Gençlik ve Spor Bakanı’nın emri veya onayı üzerine çalışabileceği öngörüldü.

4) Gençlik ve Spor Bakanlığının taşra teşkilatı ile ilgili 202’nci maddeye yeni fıkra eklendi:

(3) Gençlik, spor ve yurt hizmetlerini il düzeyinde koordine etmek ve yürütmek üzere il müdürlüklerine bağlı olarak Yurt Hizmetleri Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü kurulabilir. Yurt Hizmetleri Müdürü, Gençlik Hizmetleri Müdürü ve Spor Hizmetleri Müdürü, mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük haklan bakımından 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 30 uncu maddesi uyarınca Defterdar Yardımcısına denktir.

5) Kararnamenin “Denetçi İstihdamı” başlıklı 206’ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirildi:

Müfettiş istihdamı

MADDE 206- (1) Bakanlıkta; 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 24 üncü maddesine göre Müfettiş ve Müfettiş Yardımcısı istihdam edilebilir.

TAHKİM KURULU NE OLDU?

Yukarıda sayılan düzenlemeler sadece Gençlik ve Spor Bakanlığı ile sınırlı değil. Birçok Bakanlık, Kararname değişikliklerinden nasibini aldı.

Maalesef Gençlik ve Spor Bakanlığı bir türlü teşkilatlanma sürecini bitiremedi. Spor Genel Müdürlüğü, lağvedilmesine rağmen, varlığını devam ettiriyor. Bu konuda daha önce yazdım: https://goo.gl/Y1wsS9.

Özellikle Tahkim Kurulu’na atama yapılmaması, spor camiasını felce uğrattı. Disiplin cezalarına itiraz edilemiyor. Spor federasyonlarının genel kurulları hukuka aykırı şekilde yapılıyor.

Peki Gençlik ve  Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu neyi bekliyor? Neden Tahkim Kurulu başta olmak üzere, sürekli kurullara atama yapmıyor?

Belki doğru soru şudur: Sayın Bakan, kimin keyfini bekliyor?

  1. merhaba iyi günler 10 temmuz 2018 tarihli kararnameyle bazı kurumlar spor bakanlığına genel müdürlük olarak bağlanmıştı sayısı 5 kadardı adları neydi acaba

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: