spor hukuku

Futbolcular Seyirden Yasaklanabilir mi?

Gazeteci döven Medipol Başakşehir futbolcuları hakkında 1 yıl spor müsabakalarını seyirden men kararı verildi.

Bu karar kamuoyu tarafından pek anlaşılamadı. Bu çok normal. Zira 6222 sayılı Kanun eksik hazırlandı. Kanunda boşluklar var. Antrenörler ve sporcular hakkında seyirden men kararı verilip verilemeyeceği açık değil. Bunlar hakkında verilecek seyirden men kararlarının nasıl uygulanacağı da belli değil.

Bazı hukukçular 6222 sayılı Kanun’da öngörülen seyirden yasaklama kararının futbolcular ve antrenörler hakkında uygulanamayacağını iddia ediyorlar. Onlara göre, seyirden men kararı futbolcunun ve antrenörün sahaya çıkmasını yasaklamıyor.

O zaman bu karar neden veriliyor? Neden Başakşehirli futbolcular hakkında seyirden yasaklama kararı verildi? Yargı abesle iştigal eder mi? (Türkiye’de eder.)

Ortada bir karar olduğuna göre, bu kararın uygulanması lazım. Bu sporcular maçlara çıkamayacaklar mı? Kanımızca Başakşehirli futbolcular, Başakşehir forması ile maçlara çıkabilecekler.

Peki futbolcular dokunulmazlar mı?

İki ihtimal futbolcular için sorun yaratacak.

Başakşehir’de forma giyip 18 kişilik kadroya alınmayan futbolcular, Başakşehir’in maçının olduğu gün karakolda imza atmak zorunda kalacaklar. Bu futbolcular tribüne giremeyecek ve Başakşehir’in maçlarını tribünde izleyemeyecekler.

Bir sene içinde Başakşehir’den ayrılıp başka bir takıma transfer olacak futbolcu(lar) ise Başakşehir maçlarının oynandığı gün karakola gidip imza atmak zorunda kalacak(lar). Bu futbolcuların aynı saatte maçlarının olması, onları karakolda imza atma yükümlülüğünden kurtaramayacak. Bu futbolcular, maçlarının Başakşehir’in maç saatlerinden farklı saatlere oynatılması için dua etmeliler. Aksini iddia eden, kanunda bu yönde istisna olduğunu göstermeli.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: