Bağımsız Federasyonlar spor hukuku

Eskrim Federasyonu Genel Kurulu Ertelendi

Türkiye Eskrim Federasyonu, 29 Temmuz tarihinde yayınlandığı açıklama ile, genel kurulun 1 Eylül’de gerçekleşeceğini duyurmuştu. Genel kurul duyurusunun üzerinden bir hafta geçmeden, federasyon yeni bir duyuru ile, genel kurulun ertelendiğini açıkladı. Federasyonun açıklaması garip.

Türkiye Eskrim Federasyonu, 29 Temmuz tarihinde yayınlandığı açıklama ile, genel kurulun 1 Eylül’de gerçekleşeceğini duyurmuştu.

Genel kurul duyurusunun üzerinden bir hafta geçmeden, federasyon yeni bir duyuru ile, genel kurulun ertelendiğini açıkladı.

Federasyonun açıklaması garip.

Federasyon, 15 Temmuz olayları sebebiyle genel kurulun ertelendiğini iddia etti. Oysa 1 Eylül’de gerçekleşmesi gereken genel kurulun duyurusu 29 Temmuz’da yapılmıştı. 15 Temmuz süreci başlamıştı. Federasyonlar hakkında soruşturmalar açıldığı ve Olimpiyatlar’a katılacak federasyonlarla ilgili soruşturmaların ise Olimpiyatlar’dan sonra açılacağı biliniyordu.

Federasyon, 15 Temmuz sürecini ve soruşturmaların açılacağını bile bile 1 Eylül’de genel kurul kararı almıştı. 4 günde ne değişti? Neden birdenbire 15 Temmuz süreci ertelemenin mazereti oldu?

Erteleme duyurusunda kulüp delegeleri hakkında bir açıklama yapılmış:Genel kurul için önceden bildirilen üyeler geçerli olacaktır. Üyelerde herhangi bir değişiklik yapılması halinde, yönetim kurulu kararı ve gerekçesiyle beraber 23 Eylül 2016 Salı gününe kadar Federasyona bildirilecektir.

Bu duyuru yanlış. Hukuka aykırı.

Henüz ortada üyeler yok. Hangi kulübün kaç delege ile temsil edileceği belli değil. Federasyon önce hangi kulüplerin delege hakkı olduğunu ve kaç delege ile temsil edileceğini açıklamalı.

Ana Statü çok açık. İlgili maddeleri hatırlatayım:

Genel kurul kararının alınmasından sonra Federasyon, ilan tarihinde genel kurula katılma hakkı bulunan üyelerden delegelerini ve delegelere ait bilgileri talep eder. Kulüpler ile ilgili kurum ve kuruluşlar, Federasyon tarafından yapılan duyuru ya da tebligatı takip eden en geç beş gün içerisinde genel kurulda kendilerini temsil edecek delege listesini ve bilgilerini Federasyona bildirmek zorundadır.

(4) Delege listesi genel kurul tarihinden en az otuz gün önce Federasyonun ve Genel Müdürlüğün internet sitesinde ilan edilir. Federasyon tarafından hazırlanacak genel kurul delege listesinde üyelerin adı ve soyadı ile temsil ettiği kurum ve kuruluş belirtilir.

(5) Hazırlanan delege listesine, ilan tarihinden itibaren on gün içerisinde itiraz edilebilir. Delege listesine itiraz, yönetim kurulunca itiraz süresinin bitiminden itibaren iki gün içerisinde karara bağlanır. Bu karara karşı iki gün içerisinde Tahkim Kuruluna itiraz edilebilir. Tahkim Kurulu itirazın kendisine ulaştığı tarihten itibaren beş gün içerisinde bu itirazı kesin olarak karara bağlar.

Federasyon “önceki genel kurula katılan üyeler bu genel kurula da katılacak” diyemez. Federasyon, kulüplerden delege listelerini talep etmek zorundadır.

Federasyonu uyarayım: Henüz geçerli genel kurul kararı alınmadı. Geçerli toplantı çağrısı yapılmadı. Genel kurulun tarihi belirlenmeden toplantı çağrısı yapılamaz.

Duyuruda kanunda öngörülmeyen bir yükümlülük getirilmiş. Delegelerini değiştirecek kulüpler, bunun gerekçesini bildirmek zorundaymış. Yukarıda yazdım: Henüz delegeler belli olmadığı için, yeni delegeler belirlenecek. Bir şekilde 2015 senesinde gerçekleşen delege listelerinin geçerli olacağı kabul edilse bile, delegelerini değiştirmek isteyen kulüpler bunun gerekçesini bildirmek zorunda değil. Kulüpler istediği kişiyi delege olarak görevlendirir. Kimse kulüplerden hesap soramaz.

Ayrıca neden delege listeleri 23 Eylül’e kadar gönderilmek zorunda? Genel kurul ne zaman gerçekleşecek? Genel kurulun tarihi belli değil iken, neden delege listesi için süre belirleniyor?

Süreci bekleyelim. FETÖ soruşturması sonucunda kim öle kim kala!

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: