spor hukuku Türkiye Futbol Federasyonu

TFF’de FETÖ Krizi

15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra kamu kurum ve kuruluşlarında FETÖ’cü avı başladı. Bu av, spor teşkilatına da yansıdı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda 245 personel görevden alındı. Asıl soruşturmanın Rio Oyunları’ndan sonra yapılacağı iddia ediliyor. Spor camiasında en büyük bomba, beklenildiği üzere, TFF’de patladı.

15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra kamu kurum ve kuruluşlarında FETÖ’cü avı başladı. Bu av, spor teşkilatına da yansıdı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda 245 personel görevden alındı. Asıl soruşturmanın Rio Oyunları’ndan sonra yapılacağı iddia ediliyor.

Spor camiasında en büyük bomba, beklenildiği üzere, TFF’de patladı.

TFF, Internet sitesinde çeşitli açıklamalar yayınladı ve kamuoyunu süreç hakkında bilgilendirdi.

Söz konusu açıklamalar özetle şöyle:

  1. TFF’nin tüm çalışanları, Federasyon bünyesinde görev alan tüm müsabaka görevlileri ve atanan kurulların başkan ve üyeleriyle ilgili bilgiler ilk iş olarak devletimizin ilgili kurumlarıyla paylaşıldı.
  2. TFF tarafından atanan tüm kurulların başkan ve üyeleri istifalarını TFF’ye sundu. Yapılacak güvenlik incelemesinin ardından hain terör örgütüyle bağlantılı olduğu tespit edilen üyelerin istifaları işleme konularak kabul edilecek. İncelemeleri temiz çıkan üyelerin ise istifaları kabul edilmeyecek ve bu üyeler görevlerine devam edecekler.
  3. Merkez Hakem Kurulu’nun başkan ve üyelerinin istifaları görülen lüzum üzerine kabul edildi. TFF Yönetim Kurulu, Merkez Hakem Kurulu’nun başına Yusuf Namoğlu’nun atanmasını kararlaştırdı. Merkez Hakem Kurulu üyeleri önümüzdeki günlerde açıklanacağını duyurulaca.
  4. Görülen lüzum üzerine, 94 kişinin TFF ile ilişiği kesildi. TFF ile ilişiği kesilen kişiler arasında klasman ve bölge hakem ve yardımcı hakemleri, İl Hakem Kurulu üyeleri ile ulusal ve bölgesel gözlemciler yer alıyor.
  5. Görülen lüzum üzerine Temsilciler Kurulu’nun bir üyesinin istifası kabul edildi. Müsabakalarda görev alan 10 temsilcinin ise kurumla ilişiği kesildi. TFF ile ilişiği kesilen temsilciler arasında bir Üst Klasman Temsilcisi, bir Federasyon Güvenlik ve Akreditasyon Temsilcisi ile 8 klasman temsilcisi yer alıyor.

AÇIKLAMALAR ŞÜPHE DOĞURDU

TFF’nin açıklamaları zihinlerde sorular yarattı. Hukuken kabul edilemeyecek uygulamalara imza atılmış. Kurulların devam edip etmediği belli değil. Hangi üyelerin cemaat ile ilişkisi olduğu bilinmiyor. Kurunun yanında yaş da yanmış. Merkez Hakem Kurulu’nun hazırladığı hakem klasman listesinin hayata geçirilip geçirilmeyeceği bilinmiyor.

TFF KURULLARI ORTADAN KALKTI

TFF, kurul üyelerinin istifa dilekçelerini sunduklarını; yapılacak güvenlik incelemesinin ardından hain terör örgütüyle bağlantılı olduğu tespit edilen üyelerin istifaları işleme konularak kabul edileceğini, incelemeleri temiz çıkan üyelerin ise görevlerine devam edeceklerini açıkladı.

Bu açıklama/uygulama hukuka aykırı. Kurul üyelerinin istifaları sonuç doğurmuştur. TFF bünyesinde, yönetim kurulu dışında kurul kalmamıştır. Merkez Hakem Kurulu’na atandığı açıklanan Yusuf Namoğlu ise tek başına kurul oluşturamamaktadır.

Çok az hukuk teorisi anlatayım. İstifa, yenilik doğuran bir işlemdir. Tek taraflıdır. İstifa beyanı muhataba sunulduğu anda sonuç doğurur. İstifanın hüküm doğurması, muhatabın kabulüne bağlı değildir. TFF kurullarında yer alan üyelerin istifası, TFF’ye sunulmakla sonuç doğurmuştur. TFF’nin onayına gerek olmaksızın bu kişilerin kurul üyelikleri sona ermiştir. TFF’nin açıklamasında açıkça belirtilmese bile her asıl hem de yedek üyelerin istifa ettikleri düşünülüyor. Bu durumda, bünyesinde üye kalmayan TFF kurulları ortadan kalkmıştır. Bu kurullar, TFF tarafından üye ataması yapılana kadar toplanamaz ve hiçbir konu hakkında karar veremez.

MHK ÜYELERİNİN TAMAMI FETÖ ÜYESİ Mİ?

TFF, Merkez Hakem Kurulu’nun başkan ve üyelerinin istifalarını, görülen lüzum üzerine kabul etti.

Bu açıklama kafa karıştırdı.

TFF, daha önce yaptığı açıklamada, yapılacak güvenlik incelemesinin ardından hain terör örgütüyle bağlantılı olduğu tespit edilen üyelerin istifaları işleme konularak kabul edileceğini; incelemeleri temiz çıkan üyelerin ise istifalarının kabul edilmeyeceğini ve bu üyelerin görevlerine devam edeceklerini duyurmuştu.

MHK üyelerinin tamamının istifaları kabul edildiğine göre, MHK başkanının ve üyelerinin tamamının FETÖ üyesi olduğu mu tespit edildi?

Bütün kurul FETÖ üyesi idi ise, bu adamları kurula atayan TFF Yönetim Kurulu’nun sorumluluğu yok mu? 17-25 Aralık sürecinin ardından TFF bünyesinde genel kurul yapıldı. TFF yönetim kurulu, cemaate karşı yürütülen soruşturmaları/davaları biliyordu. Bütün bu gelişmelere rağmen, cemaate yakın kişileri TFF kurullarına atamak nasıl iştir? TFF yönetim kurulu, bu adamları tanımıyor muydu? Başkalarının referansları mı dikkate alındı? Kim o referans verenler?

HAKEM KLASMANLARI NE OLACAK?

TFF, 12/07/2016 tarihinde “2016 – 2017 Sezonu Görev Alacak Hakem ve Yardımcı Hakem Listesi”’ni yayınladı. Birçok hakem bu listenin subjektif şekilde, gerçeğe ve hukuka aykırı olarak hazırlandığını iddia etti. Bazı hakemler TFF Tahkim Kurulu’na başvurdu.

Bugün görüyoruz ki, hakem listeleri FETÖ üyesi bir kurul tarafından oluşturulmuş. Aynı şekilde, bu listede yer alan birçok klasman ve bölge hakem ve yardımcı hakemlerinin, terör örgütü üyesi oldukları saptanmış.

FETÖ üyelerinin hazırladığı ve FETÖ üyesi hakemlere ayrıcalık tanındığı kesin olan listeler aynen uygulanacak mı? Bu listeler değiştirilmeyecek mi? Birçok hakemin hakkını gasp eden listenin üzerine mi yatılacak?

TFF İLE İLGİLİ DERNEKLER DE SORUŞTURULMALI

Futbolla ilgili soruşturma sadece TFF bünyesinde devam ediyor. Oysa futbolla ilgili tek kurum, TFF değil.

TFF ile yakın ilişkisi olan ve/veya TFF sayesinde üye ve gelir elde eden dernekler de soruşturulmalı. Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneği, Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemciler Derneği, Türkiye Futbol Adamları DerneğiTürkiye Futbol Federasyonu Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfı gibi tüzel kişilerin yöneticileri ve üyeleri soruşturulmalıdır. TFF ile bu kuruluşlar arasındaki ekonomik ilişki irdelenmelidir.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: