Futbolcu Hakları insan hakları Sporcu Hakları

FIFPro Oyunu Değiştirmeye Kararlı

FIFPro, birkaç hafta önce bir kampanya başlattı. GAME CHANGERS (Oyunu Değiştirenler) başlıklı bu kampanya ile futbolcuların içinde bulundukları elverişsiz koşullar göz önüne seriliyor ve futbolcuların başka sektörlerde çalışan diğer işçilerle aynı haklara sahip olmaları için çağrıda bulunuluyor.

Uluslararası Profesyonel Futbolcular Federasyonu (FIFPro), profesyonel futbolcuların haklarını korumak ve futbolculara yeni haklar sağlamak için dünya çapında faaliyet gösteriyor.

FIFPro, birkaç hafta önce bir kampanya başlattı. GAME CHANGERS (Oyunu Değiştirenler) başlıklı bu kampanya ile futbolcuların içinde bulundukları elverişsiz koşullar göz önüne seriliyor ve futbolcuların başka sektörlerde çalışan diğer işçilerle aynı haklara sahip olmaları için çağrıda bulunuluyor. Kampanyanın Internet sitesi: http://gamechangers.football/why-change.

Kampanyanın tanıtım yazısında televizyonda izlediğimiz yıldız futbolcuları unutmamız isteniyor. Çoğu profesyonel futbolcunun mütevazı, az ücret karşılığında çalıştığı; kısa kariyerleri olduğu; ödenmeyen ücretler, yöneticilerin spekülatif yönetim kararları ve rıza dışı transferlerle baş etmeye çalıştıkları hatırlatılıyor.

Bu kampanyada futbolcuların karşı karşıya kaldığı sorunlar 4 başlıkta toplanmış. Her başlığın altında başka başlıklar sıralanmış.

FIFPro, futbolcuların karşı karşıya kaldıkları insanlık dışı muameleleri 4 kısa filmle aktarmaya çalışmış. Futbolcuları temsilen beyaz yakalı plaza çalışanlar kullanılmış. Futbolculara karşı yapıldığında normal karşılanan davranışların aslında ne kadar kötü, ahlak dışı ve insanlık onuruna aykırı davranışlar olduğu vurgulanmış.

Kampanyanın detayları ve gelişimi ile ilgili detayları daha sonra yazacağım.

İlgili videoları FIFPro’nun Youtube kanalında “#GameChangers başlığı altında bulabilirsiniz.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: