Disiplin Hukuku

Kayak Federasyonu hakkında keyfi harcama iddiası

1416392341_turkiye_kayak_federasyonu_logo

Türkiye Kayak Federasyonu önceki Başkan Vekili Ali Oto’nun avukatı Raşit Sarıkaya, müvekkili hakkında Kayak Federasyonu tarafından ortaya atılan iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Sarıkaya, Kayak Federasyonu’nun keyfi harcamalarda bulunduğu iddia etti.

Türkiye Kayak Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapan ve daha sonra istifa eden Ali Oto‘nun avukatı Raşit Sarıkaya  müvekkili hakkında ortaya atılan iddialara cevap verdi. (Türkiye Kayak Federasyonu‘nun konuyla ilgili üç açıklaması için bkz. 1) http://goo.gl/AqQtrK, 2) http://goo.gl/LkARHz, 3) http://goo.gl/wfHTuV)

Sarıkaya, Türkiye Kayak Federasyonu resmi internet sayfasında müvekkili Ali OTO ve önceki yönetim kurulu üyesi Cafer Nuroğlu hakkında yayınlanan bilgilerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

İşte Sarıkaya’nın yayınladığı o açıklama:

“26.12.2015 tarihinde Türkiye Kayak Federasyonu resmi internet sayfasında müvekkilim Ali OTO ve önceki yönetim kurulu üyesi Cafer NUROĞLU hakkında gerçeği yansıtmayan, hukuki ve ahlaki dayanağı olmayan bazı bilgiler verilerek; müvekkilim Ali OTO ve Cafer NUROĞLU’nun  Federasyon Disiplin Kurulu’na sevk edildikleri kamuoyuna duyurulmuştur.

Söz konusu duyuruda müvekkilime isnat edilen, kişilik haklarına saldırı niteliğinde olan, hukuki ve maddi dayanağı olmayan suçlamalara karşı yasal yollara başvuru hakkı saklı kalmak üzere; olaylara ve müvekkilimin Türkiye Kayak Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etmesi sonucunu doğuran sürece açıklık getirmek için aşağıdaki açıklamayı yapmak gerekmiştir.

Buna göre; 

1-) 26.12.2015 tarihinde Türkiye Kayak Federasyonu resmi internet sayfasında ilan edilen duyuruda müvekkilimin “toplantıyı protesto etmek için sahte sağlık raporu aldığı” iddiası, tümüyle gerçek dışıdır. Müvekkilimin amacı toplantıları protesto etmek olmuş olsaydı, rahatsız olduğu dönemden sonra yapılan yönetim kurulu toplantılarına da aynı gerekçe ile katılmazdı. Ancak, Kayak Federasyonu’nun mevcut yöneticileri, doktor tarafından düzenlenmiş raporun doğru olup olmadığını incelemeden, üzerinden uzunca bir süre geçtikten sonra hem müvekkilimi hem de raporu tanzim eden doktoru sahtecilikle suçlamıştır. Dolayısıyla hem müvekkilime, hem raporu tanzim eden doktora hem de Sağlık Bakanlığı teşkilatına ahlaki ve hukuki dayanağı olmayan bir yöntemle suç isnat etmişlerdir.

FEDERASYON KEYFİ HARCAMALARDA BULUNDU

2-) Müvekkilim Ali OTO, 19 Nisan 2014 tarihinde yapılan Türkiye Kayak Federasyonu’nun olağan genel kurul toplantısından sonra yönetim kurulu üyeliğine seçilmiştir. Müvekkilimin de üyesi olduğu yönetim kurulu görevi devraldıktan sonra; müvekkilim Ali OTO muhalefetine ve ısrarına rağmen, birkaç toplantı dışındaki bütün yönetim kurulu ve icra  kurulu toplantıları, Türkiye Kayak Federasyonu’nun ve Spor Genel Müdürlüğü’nün mevzuatına aykırı bir şekilde yapılmıştır. İcra Kurulu talimatından da anlaşılacağı üzere icra kurulu toplantıları, acil durumlarda yapılır ve iki yönetim kurulu toplantısı arasında bu kurul tarafından alınan kararlar, bir sonraki yönetim kuruluna sunulmaktadır. Talimattan da anlaşılacağı üzere Federasyonun asıl karar organı, Yönetim Kuruludur.  Buna rağmen neredeyse her hafta çeşitli yerlerde keyfi icra kurulu toplantıları yapılmış, Federasyonun bütçesi keyfi yapılan icra kurulu toplantı giderlerine harcanmıştır.

BÜTÇE MEVZUATINI AYKIRI TOPLANTILAR YAPILDI

3-) Türkiye Kayak Federasyonu’nun Ana Statüsü’nün 11. maddesine göre Yönetim Kurulu, 1 başkan ve 14 üye olmak üzere 15 kişiden oluşur ve yine Ana Statü’nün 13. maddesine göre üye tam sayısının salt çoğunluğu ile toplanır. Ayrıca Genel Sekreter ve Raportör  oy hakları bulunmaksızın toplantılara katılırlar. Buna rağmen, birçok kez Federasyonun genel merkezinin bulunduğu Ankara yerine, değişik illerde ve beş yıldızlı otellerde bütçe mevzuatına aykırı bir şekilde yedek yönetim kurulu üyeleri ve çeşitli isimler altındaki sözleşmeli görevliler de davet edilip Yönetim Kurulu toplantısı adı altında toplantılar yapılmış ve tüm giderler Federasyon bütçesinden karşılanmıştır. Bu yöntemle yapılan toplantılarda birçok konu müzakere bile edilmeden, görüşülen hususlar karara bağlanmadan ve karar defterine yazılmadan toplantılar sonlandırılmıştır.

ALİ  OTO SAĞLIK SEBEPLERİ NEDENİYLE KATILAMADI

4-) Yönetim Kurulu karar defterine yazılan kararların birçoğunun, sonradan alındığı ve hatta toplantılara katılmayan üyelere de gönderilmek suretiyle imzalatıldığı ilgili herkesin malumudur. Başkan Vekili olan müvekkilimin bilgisi ve katkısı olmadan alınan kararların birçoğuna müvekkilim tarafından itiraz edilmiştir. Yönetim Kurulu, Kayak Federasyonu Ana Statüsü’nün 11. maddesine göre 15 üyeden oluşan, yine Ana Statü’nün 13. maddesine göre üye sayısının salt çoğunluğu olan 8 üyenin katılımı ile toplanabilen ve nihayet  katılanların salt çoğunluğu ile yani 5 üyenin olumlu oyu ile karar alabilen bir organ niteliğindedir. Bu noktada,Yönetim Kurulu’nun 15 üyesinden 1’i olan müvekkilim Ali OTO’nun sağlık sebepleri ile Yönetim Kurulu toplantısına katılamamasının, Yönetim Kurulu’nun toplanmasına ve karar almasına hiçbir şekilde engel teşkil etmeyeceği Ana Statü ile tartışmasız bir şekilde ortadadır. Bu nedenle, müvekkilim Ali OTO’nun sağlık sebepleri ile Yönetim Kurulu toplantısına katılamamasının, Yönetim Kurulu’nun toplanmasını ve karar almasına engel teşkil ettiği iddiası ile müvekkilimin disiplin ve ceza kuruluna sevk edilmesini, her türlü itiraz ve dava hakkımız saklı kalmak kaydı ile kamuoyunun takdirlerine bırakıyoruz.

5-) Federasyon için hayati bir mesele olmasına rağmen, Tahkim Kurulu’nun Olağanüstü Genel Kurula ilişkin kararı yönetim kurulu üyeleri ile paylaşılmamıştır.

6-) Yönetim Kurulu toplantısı yapılmaksızın, Başkanın talimatı ile Seçimsiz Olağanüstü Genel Kurul yapılması kararı alınmış ve alınan bu karar, bir kısım yönetim kurulu üyelerine imzalatılmıştır. Müvekkilimin ve istifa eden diğer yönetim kurulu üyelerinin istifalarından önce yapıldığı anlaşılan bu yönetim kurulu toplantısına, müvekkilim ve istifa eden diğer yönetim kurulu üyeleri davet edilmemişlerdir.

MEVZUAT HERKESE İŞLEMİYOR

7-) Yönetim Kurulu üyelerinden İlhan SATIK, Ankara’da yapılan ilk toplantı ile Bursa’da düzenlenen genişletilmiş yönetim kurulu toplantısı dışında hiçbir toplantıya katılmadığı halde, mevzuatın gereği yerine getirilmemiştir.

8) Müvekkilim Ali OTO, görev aldığı süreç boyunca, toplantıların ve Federasyon faaliyetlerinin mevzuata, Ana Statüye ve Spor teşkilatının bütçe ve muhasebe usul ve esaslarına uygun yapılması konusunda ısrarlı itiraz ve önerilerini dile getirmiş ancak bu itirazları dikkate alınmamıştır. Bu nedenle de birçok Yönetim Kurulu kararına muhalefet şerhi koymak gereği duymuştur.

HUKUK KURULU BİR KEZ BİLE TOPLANMADI

9-) Bununla beraber Federasyonun birçok kurulu usulünce çalıştırılmamış, Hukuk Kurulu bir kez bile toplanmamıştır.

İSTİFANIN SEBEBİ…

10-) Müvekkilimin ve diğer yönetim kurulu üyelerinin istifalarının en önemli sebebi, Federasyonun mevzuata ve Ana statüye aykırı bir şekilde yönetilmesidir.

11-) Denetleme Kurulunun 27 Mart 2015 tarih ve D.K.B-6 sayılı tespit ve eksikleri içeren raporu da yukarıda belirtilen iddiaları kanıtlamaktadır.

ALİ OTO ŞAHSİ VE KEYFİ HARCAMA YAPMAMIŞTIR  

12-) Müvekkilim Ali OTO’nun ismi, Kayak Federasyonunda görev aldığı 2006 yılından bu yana herhangi bir teftiş kurulu raporunda en ufak bir usulsüzlükle dahi anılmamıştır. Ali OTO’nun kayak sporuna olan sevgisi ve camiaya olan saygısı herkesin malumudur. Federasyonda görev aldığı süre boyunca hiçbir şahsi ve keyfi harcaması, Federasyon bütçesinden karşılanmamıştır.

Müvekkilimin kişiliği, dürüstlüğü, iş yapış tarzı ve açıklığı, bütün Kayak ve Spor camiasının malumudur.

26.12.2015 tarihinde Türkiye Kayak Federasyonu resmi internet sayfasında müvekkilim Ali OTO ve önceki yönetim Kurulu üyesi Cafer NUROĞLU hakkında yapılan duyuruya karşı, müvekkilimin Yönetim Kurulu üyeliğinden ve Başkan Vekilliğinden istifasını zorunlu kılan başlıca nedenleri yukarıda Basına, Kayak ve Spor Camiasına açıklamak gerekmiştir.”

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: