spor mevzuatı Uncategorized

Hentbolda Erteleme Krizi

Screen Shot 2016-01-05 at 22.33.24

Aralık’ın son haftası hentbolda ilginç bir olay yaşanmış.

Süper Lig Bayan Hentbol Ligi’nin 12’nci haftasında oynanması gereken Genç Uşak Spor Kulübü Ankara 1910 Spor Kulübü maçı öncesinde gerginlik çıkmış.

Maçın oynanacağı hafta sonu Türkiye Liselerarası Yarı Final karşılaşmalarında mücadele edecek Doğa Koleji’nde 8 tane oyuncusu bulunan Ankara 1910 Spor Kulübü, Genç Uşak Spor Kulübü ile yapılacak maçın ertelenmesini talep etmiş. İddiaya göre, Hentbol Federasyonu bu talebi rakibe sormuş. Rakip bu talebi kabul etmeyince, federasyon da erteleme talebini reddetmiş.

Ankara 1910 Spor Kulübü, 8 eksikle çıktığı maçı 31-30 kaybetmiş.

Bu olay birkaç açıdan dikkat çekiyor:

  1. Hentbol Federasyonu, erteleme talebi geldiğinde, bu talebi rakip takıma iletmeden karar vermelidir. Hiçbir rakip, zayıf düşen bir rakiple oynama şansını elinin tersiyle itmez.
  2. Hentbol Federasyonu Müsabaka Talimatı‘na göre, Hentbol Federasyonu, müsabakanın ertelenmesi konusunda mutlak yetkilidir. Federasyon, rakip takımdan görüş alma yükümlülüğü altında değil. Federasyon, tek başına, bir müsabakanın ertelenmesinde zorunlu sebepler bulunup bulunmadığını takdir edecektir.
  3. Bir kulübün, okul maçları sebebiyle 8 oyuncusundan mahrum kalacak olması, müsabakanın ertelenmesini haklı kılacak yoğunlukta zorunlu neden midir? Tartışılır. Kanımca, zorunlu neden değildir. Kulüpler, öğrenci sporcuları kadroya almayı düşünüyorsa, bu sporcuların okul maçlarına katılmaları gerektiğini göz önünde bulundurmalı ve bu riski göze almalıdır.
  4. Ankara 1910 Spor Kulübü, federasyon yönetim kurulunun kararından memnun olmadığını açıkça dile getirmiş. Kulüp yönetimi, federasyon ve rakipleri hakkında medyaya söylenmek yerine, Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu‘na başvurup federasyon kararının düzeltilmesini talep edebilirdi. Kulübün hukuki yollara başvurmaması, yönetimin bu yolu bilip bilmediği konusunda şüphe uyandırdı. Kulüp bu yolu biliyordu ise, neden Tahkim Kurulu’na başvurmadı? Yönetimi Tahkim Kurulu’na başvurudan alıkoyan sebep ne idi?
  5. Hentbol Federasyonu‘nun Müsabaka Talimatı tekrar kaleme alınmalıdır. Bu talimat çok kötü yazılmış. İlgili-ilgisiz birçok düzenleme yan yana sıralanmış. Madde başlıkları ile içerikler uyumlu değil. Fıkralar ilgisiz düzenlenmiş. Fıkra numaraları birbirine girmiş. Fıkralar kendi içinde tutarlı değil.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: