Doping

Aslı Çakır Alptekin’den Hangi İmtiyazlar Geri Alındı?

Medyada çıkan haberlere göre, doping sebebiyle 8 yıl hak mahrumiyeti alan Aslı Çakır Alptekin, ödül olarak verilen paranın tamamını harcadığını, geri veremeyeceğini açıklamış.

Alptekin gerçekten paranın tamamını harcadı mı? Nasıl harcadı? Harcamaların belgeleri var mı? Devlet bu harcamaları soruşturacak mı?

Haberi okuyunca, Alptekin’e dışarıdan akıl verildiğini düşündüm. Bu aklı sözde takip yapan Spor Genel Müdürlüğü mü, yoksa Alptekin‘in avukatı ya da muhasebecisi mi verdi bilemem.

Spor Genel Müdürlüğü‘nün Aslı Çakır Alptekin‘in üzerine gitmeyeceğinden eminim. SGM, Alptekin‘in doping cezasını ciddiye alsaydı ve Alptekin‘e tavır alınması gerektiğini düşünseydi Ataköy’deki salonun ismini değiştirirdi. Oysa salonun ismi hala Aslı Çakır Alptekin Kapalı Atletizm Salonu. İstanbul Maratonu Fuarı bile hiç utanıp sıkılmadan bu salonda düzenlendi.

Aslı Çakır Alptekin 8 yıl men cezası aldıktan sonra, Alptekin‘e verilen imtiyazların geri alınması gerektiğini yazmıştım.

Bugün Spor Genel Müdürlüğü’ne, genel olarak devlete aşağıdaki soruları yöneltmek gerekiyor:

  • Neden ödül parasının iadesi için geç harekete geçtiniz?
  • Neden Aslı Çakır Alptekin Kapalı Atletizm Salonu‘nun ismi değiştirilmedi? Neden dünya çapında dopingle anılan bir sporcunun ismini koruyorsunuz?
  • Alptekin‘e “devlet sporcusu” unvanı verimiş miydi? Verildi ise, unvanı geri aldınız mı? Ne zaman geri aldınız?
  • Alptekin‘e Spor Genel Müdürlüğü’ne ait spor tesislerinin protokol bölümüne ömür boyu serbest giriş hakkı tanınmış mıydı? Bu hak geri alındı mı?
  • Alptekin‘in öğretmen ataması iptal edildi mi? Yoksa Alptekin öğretmen olarak çalışmaya devam ediyor mu?
  • Alptekin‘in sporcu şeref aylığı almaması için gerekli işlemler yapıldı mı?
  • Alptekin, spor müşavirliğine atanmış mıydı? Atandı ise, bu atama iptal edildi mi? Atama ne zaman iptal edildi?
  • Alptekin‘in başarıları sebebiyle, Alptekin‘in antrenörü olan kocasına, atletizm milli takımının teknik direktörüne, Alptekin‘in kulübünün teknik direktörü ve antrenörüne ödül verilmiş miydi? Verildi ise, bu ödüllerin geri alınması için harekete geçildi mi? Ödüller geri alınabildi mi? Takip hangi aşamada?
  • Aslı Çakır Alptekin, antrenörü, milli takım teknik direktörü ve antrenörleri, Alptekin‘in kulübü ile kulübün teknik direktörü ve antrenörü hakkında soruşturma açıldı mı? Özellikle rüşvet iddiaları soruşturuluyor mu?

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: