Bağımsız Federasyonlar Disiplin Hukuku

Türkiye Kayak Federasyonu’ndan Olağanüstü Genel Kurulla İlgili 3. Açıklama Geldi

1416392341_turkiye_kayak_federasyonu_logo

Türkiye Kayak Federasyonu’nda sular durulmuyor. Olağanüstü genel kurulda yaşananların ardından federasyon basın açıklamaları yayınlamaya başlamıştı. (İlk açıklama: http://goo.gl/AqQtrK, ikinci açıklama: http://goo.gl/LkARHz)

Federasyon ikinci açıklamayı yayınladığı gün yeni bir açıklama yayınladı ve eski yönetim kurulu üyeleri Cafer Nuroğlu ve Ali Oto‘nun disiplin kuruluna sevk edildiklerini duyurdu.

Açıklama aşağıdaki gibidir:

“KAMUOYUNA DUYURU HUKUK SÜRECİ – 3

DUYURU

Türkiye Kayak Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapan ve daha sonra istifa eden Ali OTO ve Cafer NUROĞLU, İstifa etmeden önce yapılan yönetim kurulu toplantısına yönetim kurulunun karar almasını engellemek ve yönetim kurulunu çalışamaz hale getirmek için gerçeği yansıtmayan sağlık raporu alarak bilerek katılmamıştır.

Sonraki Yönetim Kurulu toplantısında da, kendilerine yönetim kurulu toplantısına katılmama gerekçelerinin sorulması üzerine, Yönetim Kurulu üyelerinin huzurunda gerçekte hasta olmadığı halde toplantıyı protesto etmek için sağlık raporu aldıklarını beyan ve ikrar etmişlerdir.

3289 s. Kanun Ek Madde 9(1)’e göre, Federasyon faaliyetlerinde görevli bulunanlar, görevleriyle ilgili suçlar bakımından kamu görevlisi sayılırlar.

TKF Disiplin ve Ceza talimatının 14. Maddesinde Sahte Lisans Kullanımı, Sahtecilik ve Teşkilatı Kandırmakeyleminin yaptırımı;

“Madde 14 – (1) Lisans veya herhangi bir belge üzerinde değişiklik veya sahtecilik yapan veya hak sahibi olmadığı lisansı kullanarak federasyonu kandıran veya gerçek olmayan evrak düzenleyerek, bunları bilerek kullanan ve/veya kullandıran kişi ve kulübe bir yıldan üç yıla kadar resmi yarışmalardan men veya hak mahrumiyeti cezası verilir,

(2) Söz konusu eylemin aynı zamanda Ceza Kanunu anlamında suç teşkil ettiği durumlarda, ayrıca Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulur.” şeklinde düzenlenmiştir.

TKF Disiplin ve Ceza talimatının 27. Maddesinde görev suçunun yaptırımı ‘’Kabul edilen herhangi bir görevin yerine getirilmesinde şeref ve onura, spor terbiye ve disiplinine, yazılı kurallara veya yazılı bildirime aykırı hareket eden kişiler hakkında üç aydan bir yıla kadar resmi yarışmalardan men veya o kadar süre ile hak mahrumiyeti cezası verilir.’’  şeklinde düzenlenmiştir.

Bu sebeplerle eski yönetim kurulu üyelerimiz Cafer NUROĞLU ve Ali OTO’nun Disiplin ve Ceza kuruluna sevkinin yapılarak, TKF Disiplin ve Ceza talimatının 33, 34 ve 35. maddeleri dikkate alınarak, hakkında idari tedbir uygulanmasına, ayrıca görev suçu işledikleri değerlendirildiğinden haklarında yasal işlem yapılmasına karar verilmiştir.

TÜRKİYE KAYAK FEDERASYONU”

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: