Bağımsız Federasyonlar Disiplin Hukuku

Türkiye Kayak Federasyonu, Olağanüstü Genel Kurul Hakkında İkinci Açıklamasını Yayınladı

1416392341_turkiye_kayak_federasyonu_logo

Türkiye Kayak Federasyonu, olağanüstü genel kurulda yaşananların ardından kamuoyu açıklaması yayınlamıştı.

Federasyon, ilk açıklamanın üzerinden iki hafta geçmeden ikinci açıklamasını yayınladı.

Bu açıklamanın Cumartesi yayınlanması dikkat çekici.

Açıklama aşağıdaki gibidir:

“KAMUOYUNA DUYURU HUKUK SÜRECİ – 2

TÜRKİYE KAYAK FEDERASYONU CEZA KURULUNA

Türkiye Kayak Federasyonu’nun 28 Kasım 2015 Cumartesi günü, Ankara’da The Green Park Oteli’nde Seçimsiz Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı yapılmıştır.

Delegelerimizden bir kısmının da içinde bulunduğu grup, hukuka uygun olarak seçilmiş ilk divana yürüyerek görev yapmalarını engellemiş, spor camiasına yakışmayacak kaba kuvvete başvurmuşlardır. 2. olarak yapılan divan seçimi neticesinde; divan başkanı olarak Talat GÖĞEBAKAN,  Yardımcısı Yavuz TANYERİ ve kâtip üyesi olarak Raşit SARIKAYA seçilmiştir.

Federasyonumuz internet sitesinde yayınladığımız ve genel kurul başlangıç aşamasında da tüm delegelerimize açıkladığımız kurallara uymayan delegelerimiz hakkında gerekli işlemlerin yapılacağına dair bilgilendirmede bulunmamıza rağmen, bazı delegelerimiz tek gündem ile toplanan genel kurulda, divana önerge sunarak Türkiye Kayak Federasyonu Ana statüsünün Genel Kurul ile ilgili 24. maddesinin 4. Bendinde ‘olağanüstü genel kurulda, ilanda belirtilen hususlar dışında başka bir husus görüşülemez.’’ emredici düzenlemesine ve Tahkim kurulunun kararına aykırı davranmakta ısrar etmişlerdir.

Divana sunulan ekteki önergeyi imzalayan genel kurul delegeleri tahkim kurulu kararına, TKF Ana statüsüne kasten aykırı hareket ettiği gibi toplantı düzeninin bozulmasına da sebep olmuşlardır.

Divan Kurulu ise Federasyon Başkanı Erol YARAR’ın, Spor Genel Müdürlüğü 1. Hukuk müşaviri Cafer GEYİK’in ve dahi divan kurulunun yanında yer alan Spor Genel Müdürlüğü gözlemcisi Remzi SALAN’ın divana ve hâziruna mevzuat ve hukuk kurallarına göre gündeme madde ilave edilmesinin yok hükmünde olduğunu belirtmelerine rağmen, divan kurulu bu hususları delegelere açıklamadan ve yaptırımını belirtmeden kasten önergeyi oylamaya sunarak kendisine oy veren delegelerin hukuksuz taleplerini yerine getirmiştir. Ayrıca divan kurulu tutanağını da eksik ve taraflı olarak düzenlemiştir.

TKF Disiplin ve Ceza talimatının 10. Maddesinde Talimatlara Aykırı Hareket eyleminin yaptırımı ”Federasyon’un Ana statü ve talimatlarına aykırı hareket eden kişi veya kulüp, iki aydan iki yıla kadar yarışmalardan men veya o kadar süre ile hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılır. Ayrıca, ilgili kişi veya kulübe en üst hadden para cezası verilir.’’ şeklinde düzenlenmiştir.

TKF Disiplin ve Ceza talimatının 27. Maddesinde görev suçunun yaptırımı ”Kabul edilen herhangi bir görevin yerine getirilmesinde şeref ve onura, spor terbiye ve disiplinine, yazılı kurallara veya yazılı bildirime aykırı hareket eden kişiler hakkında üç aydan bir yıla kadar resmî yarışmalardan men veya o kadar süre ile hak mahrumiyeti cezası verilir.’’  şeklinde düzenlenmiştir.

TKF Disiplin ve Ceza talimatının 40. Maddesinin C fıkrasında ise suça iştirak durumunda verilecek cezanın bir katına kadar arttırılabileceği düzenlenmiştir.

Ayrıca TKF Disiplin ve Ceza talimatının 33. Maddesi ve devamında idari tedbir ve uygulamaya yetkili kişiler de düzenlenmiştir.

3289 s. Kanun Ek Madde 9(1)’e göre, Federasyon faaliyetlerinde görevli bulunanlar, görevleriyle ilgili suçlar bakımından kamu görevlisi sayılırlar.

Tüm bu sebeplerle; Olağanüstü Genel Kurul Toplantımızda, divanda görev yapan Talat Göğebakan, Yavuz Tanyeri ve Raşit Sarıkaya’nın Disiplin ve Ceza kuruluna sevkinin yapılarak, TKF Disiplin ve Ceza talimatının 33, 34 ve 35. Maddeleridikkate alınarak, haklarında idari tedbir uygulanmasına, ayrıca görev suçu işledikleri değerlendirildiğinden haklarında suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmiştir.

TÜRKİYE KAYAK FEDERASYONU”

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: