Yargıtay: “6222 Sayılı Kanun, Saha İçinde Kavga Eden Futbolculara Da Uygulanır.”

6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun futbolculara, teknik direktörlere, teknik ekibe uygulanır mı?

Bazı spor hukukçuları bu kanunun saha içinde şiddet olaylarına karışan futbolculara ve teknik ekibe uygulanamayacağını iddia ediyorlar.

Yargıtay yukarıdaki mesnetsiz teoriyi ciddiye almadı.

Yargıtay 3. Dairesi, saha içinde rakibini kasten yaralayan futbolcunun 6222 sayılı Kanun uyarınca şikayete tabi olmaksızın yargılanması gerektiğine karar verdi (Yarg. 3. CD., 02.06.2015, E. 2015/1217 K. 2015/18626).

Kararın ilgili bölümü şöyle: “Sanığın ve mağdurun karşılıklı müsabaka yapan futbol takımlarının futbolcusu oldukları ve sanığın suçu maç sonunda saha içinde işlemesi nedeniyle 6222 sayılı Kanunun 17/1. maddesi gereğince suçun takibinin şikayete tabi olmadığı gözetilmeden yazılı şekilde karar verilmesi, bozmayı gerektirmiş (…)

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s