spor hukuku

Milletvekili Aytun Çıray, İzmir’e Stadyum Yapılması ile İlgili Soru Önergesi Verdi

CHP İzmir milletvekili Aytun Çıray, İzmir’de büyük stadyum inşa edilmemesinden şikayetçi. Çıray, konuyla ilgili soru önergesi verdi.

Soru önergesinin metni aşağıdaki gibidir:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Türkiye’nin 3.büyük ili olan izmir’de uzun süredir stadyum ihtiyacının nasıl karşılanacağına dair tartışmalar yaşanmaktadır. Mevcut olan statlarda maç oynanamaz kararı veren AKP iktidarının sorumluları ne yazık ki iktidarlarının 12. Yılında olmalarına rağmen bu sorunu çözmemişlerdir. Bu nedenle iş o boyutlara gelmiştir ki, İzmir’in seçkin takımları maçlarını başka illerde oynamak zorunda kalmakta; değerli taraftarlarının büyük çoğunluğu da maçları izleyememektedirler.

Aslında sorumluluk T.C Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın olmasına rağmen, hem izmirli sporseverler taraftarların stat sorununa çare bulunması, hem sporun katkısı ile İzmir’in ekonomisine canlandırmak için katkıda bulunmak isteyen izmirli yerel yöneticilerin bu samimi işbirliği çağrıları bile AKP’Ii siyasiler tarafından gereken olumlu cevabı alamamıştır.

Bu Çerçevede;

Aşağıdaki sorularımın Anayasamızın 98, içtüzüğümüzün 96. Maddesi gereği T.C Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Akif Çağatay Kılıç tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını rica ederim.

09.12.2014

Dr. Aytun Çıray

İzmir Milletvekili

1. Bakanlığınızın izmir’e stadyum yapma sorumluluğu olduğunu kabul ediyor musunuz?

2. Bakanlığınız TOKi ile iş birliği yaparak birçok ilimize UEFA standartlarında stat kazandırıyor. Örneğin Trabzon, Kayseri, Sivas, Samsun ve Adana’da olduğu gibi… 

İzmir’e de UEFA 2020 standartlarında çim ve tribün ısıtmaları, alışveriş merkezleri, locaları, restoranları, amatör kulüplere tahsis edilecek antrenman sahaları ve ofisleri bulunan bir stat yapmak yerine neden küçük statlar yapmayı düşünüyorsunuz?

3. Sizce izmirliler diğer illerde yaşayan sporseverlerin hak ettiği standartlarda stat hak etmiyorlar mı?

4. AKP Hükümet yetkilileri izmir’de birçok kişinin karşı olmasına rağmen semt stadyumu büyüklüğünde iki küçük stat yapma konusunda neden diretiyor?

5. İzmir’in stat ihtiyacı konusunda izmir AKP milletvekilleri şahsınıza bir rapor sundular mı? Sundularsa nasıl bir vizyon ortaya koydular?

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: