spor hukuku

Belediye Seçimleri ve Spor Federasyonları Genel Kurulları

Belediye başkanlığına aday olan federasyon başkanları istifa ettiler. Federasyonlar olağanüstü genel kurullara götürülüyor ancak bu süreç hukuka aykırı işliyor.

Mart ayında belediye seçimleri gerçekleşecek.

Bazı spor federasyonu başkanları, belediye seçimlerinde aday olmaya karar verdiler ve federasyon başkanlığından istifa etmek zorunda kaldılar.

Türkiye Masa Tenisi Federasyonu başkanı Kerim Koç ve Türkiye Boks Federasyonu başkanı Eyüp Gözgeç, belediye başkanlığı hayaliyle federasyon başkanlığından istifa ettiler.

Mevzuata göre, federasyon başkanının istifası halinde spor federasyonlarının olağanüstü genel kurula gitmesi gerekiyor. 

Bu olağanüstü genel kurul ise başkanın istifasından itibaren 60 gün içinde yapılmalı.

Genel kurul çağrısı ve gündemi, toplantı tarihinden en az otuz gün önce; faaliyet raporu, denetleme raporu ile bütçe tasarısı ise en az onbeş gün önce federasyonun ve Gençlik ve Spor Bakanlığının resmi internet sitesinde üyelere duyurulmalı.

OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULLAR USULSÜZ

Türkiye Masa Tenisi Federasyonu, olağanüstü genel kurulunu yaptı. Başkanlığa Fatih Karaca getirildi.

Türkiye Boks Federasyonu ise henüz genel kurulunu yapmadı. Eski Başkan Eyüp Gözgeç, hakkındaki yolsuzluk iddialarına rağmen tekrar başkan adayı olduğunu açıkladı.

Maalesef bu iki federasyonun genel kurulu hukuka aykırı gerçekleşti ve gerçekleşecek.

TAHKİM KURULU YOKKEN GENEL KURUL OLMAZ

Federasyon başkanının istifası sebebiyle gerçekleşecek olağanüstü genel kurul sürecinde Tahkim Kurulu önemli rol oynuyor. Tahkim Kurulu’nun federasyonu genel kurula götürecek komisyonu belirlemesi gerekiyor.

Ayrıca delege listelerine itirazların Tahkim Kurulu tarafından karara bağlanması gerekiyor.

Peki bugün Tahkim Kurulu var mı?

YOK.

Bugün Türk spor teşkilatında Tahkim Kurulu yok. Ekim ayında atama yapılması gerekiyordu. Ocak ayı bitti; henüz atama yapılmadı.

Tahkim Kurulu atanmadan federasyon olağanüstü genel kurullarının yapılması hukuka aykırı.

BOKS FEDERASYONU GENEL KURUL SÜRECİ HUKUKA AYKIRI YÜRÜYOR

Yukarıda yazdım. Federasyon başkanının istifası halinde, federasyonun istifadan itibaren 60 gün içinde olağanüstü genel kurula götürülmesi gerekiyordu.

Genel kurul çağrısı ve gündeminin, toplantı tarihinden en az otuz gün önce; faaliyet raporu, denetleme raporu ile bütçe tasarısı ise en az onbeş gün önce federasyonun ve Gençlik ve Spor Bakanlığının resmi internet sitesinde üyelere duyurulması gerekiyordu.

Türkiye Boks Federasyonu başkanı Eyüp Gözgeç, 14 Aralık 2018 tarihinde istifa etmiş.

Gözgeç‘in istifasının üzerinden 1 aydan uzun süre geçti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı‘nın sitesine baktım. Boks Federasyonu’nun genel kurul süreci ile ilgili tek kelime açıklama yok.

Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü‘nün “Federasyon İlanları” sayfasına baktım. Türkiye Boks Federasyonu olağanüstü genel kurulu ile ilgili süreç henüz başlatılmamış görünüyor.

screen shot 2019-01-28 at 15.59.50

Türkiye Boks Federasyonu, kendi İnternet sitesinde açıklamalar yayınlamış. Federasyon, genel kurul duyurusunu ve geçici delege listesini federasyonun sitesinde duyurmuş.

Kanunda açık şekilde Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın sitesinde duyuru şartı yer alırken, sadece federasyonun sitesinde yapılan duyurular geçerli olur mu?

Federasyon her an bu duyuruları kaldırabilir, duyuruların içeriğini değiştirebilir. Kanunda Bakanlık sitesinde duyuru şartı getirilmesinin sebebi, şeffaflığı sağlamak ve federasyonların manipülasyonlarını önlemek.

Türkiye Boks Federasyonu ise hiçbir şekilde bu kurala saygı göstermiyor. Bakanlık da “bana belgeleri gönder” demiyor.

SPOR TEŞKİLATI USULSÜZLÜĞE GÖMÜLDÜ

Ne yazık ki Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü federasyonların hukuka aykırı genel kurul yapmalarına göz yumuyor. Hatta anlaşıldığı kadarıyla, Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü hukuka aykırı süreçlerde başrol oynuyor. Örneğin, Fatih Karaca‘nın 26 Aralık 2018 Çarşamba günü ilettiği başkan adaylığı başvurusu, Spor Genel Müdürlüğü ve Türkiye Masa Tenisi Federasyonu yetkililerinden oluşan komisyonca incelenerek uygun görülmüş.

Tahkim Kurulu olmadan hangi komisyon oluşturuldu? Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü hangi yetki ile federasyon genel kurullarına karışıyor?

Tahkim Kurulu olmadan genel kurul düzenlenmesi bir yana, hukuka aykırı şekilde adaylardan başvuru ücreti ödemeleri ve delegelerin en az %15’inden imza almaları bekleniyor.

Bu iki şart, Danıştay tarafından iptal edilmişti. Asliye Hukuk Mahkemeleri de bu şartların arandığı genel kurulların iptallerine karar verdi.

Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü ise, Danıştay ve hukuk mahkemelerinin kararlarına rağmen hukuka aykırı uygulamada ısrar ediyor. Bu Genel Müdürlük, yönetmelikleri inadına değiştirmiyor; yargı kararlarını uygulamıyor.

Bu hukuksuz düzeni öyle hale getirdiler ki, süreci en azından kağıt üzerinde denetleyecek tek kurulu, Tahkim Kurulu’nu da ortadan kaldırdılar. Süreci başlatan ve denetleyen Tahkim Kurulu’na üye atamıyorlar. Mevzuatta en geç Ekim 2018’e kadar atama yapılması gerektiği belirtilen kurullara atama yapılmıyor.

Ne yazık ki bu düzene ses çıkaran kimse yok. Hiçbir başkan adayı ortaya çıkmıyor. Hiçbir kulüp itiraz etmiyor. En azından muhalefet partilerinin belediye spor kulüplerinden itirazlar gelebilirdi.

Belediyelerin spor kulüpleri Tahkim Kuruluna başvurabilirdi. Tahkim Kurulu henüz oluşmadığı için “etkili dava (itiraz) yolu bulunmadığı” gerekçesiyle hukuk savaşı başlatılabilirdi. Bu savaş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar götürülebilirdi.

Türk spor yönetiminde bütün bu usulsüzlüklerin bu kadar rahat yapılabilmesinin sebebi Anayasa’dır. Türk Anayasası’nda “zorunlu tahkim” sistemi öngörüldükçe ve tahkim kararlarına karşı yargıya başvuru yasağı devam ettikçe sporda her türlü dalavereye  rahatça başvurulabilir.

Muhalefet partilerinin acilen tepkilerini göstermesi gerekiyor. Gençlik ve Spor Bakanı’na tepki gösterilmeli. En kısa zamanda Anayasa’nın değiştirilmesi için kanun teklifleri hazırlanıp TBMM’ye sunulmalı.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: