spor hukuku

Tahkim Kurulunun Hükmedebileceği Avukatlık Ücreti Değiştirildi

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'nde değişiklik yapıldı. Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu'nda görülen işler için hükmedilecek avukatlık ücreti azaltıldı.

30/12/2017 tarihli ve 30286 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi‘nde değişiklik yapıldı.

Resmî Gazete’de yayımlanan değişiklik uyarınca, “28/1/2012 tarihli ve 28187 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu Yönetmeliğinin 14 üncü maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca, Tahkim Kurulu, Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümünde idare ve vergi mahkemelerinde görülen davalar için öngörülen avukatlık ücretine hükmedecek.”

Bu düzenlemeye göre, SGM Tahkim Kurulu, duruşmasız işlerde 1.090 TLduruşmalı işlerde ise 1.660 TL avukatlık ücretine hükmedecek.

Bu değişiklik, avukatların aleyhine oldu.

Önemle belirtmek gerekir ki, her sene avukatların kazancı azaltıldı. Kademeli ücret  azaltılmasına şahit oluyoruz.

Aralık 2017’de yayımlanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi‘nin değişiklikten önceki ilk versiyonunda Tahkim Kurulu’nun Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümünde Danıştay’da ilk derecede görülen davalar için öngörülen avukatlık ücretine hükmedeceği öngörülmüştü. Buna göre, SGM Tahkim Kurulu, duruşmasız işlerde 1.980 TLduruşmalı işlerde ise 3.300 TL avukatlık ücretine hükmedecekti.

Bu ücret, Ocak 2017’de yayımlanan Tarife’de öngörülen ücrete göre farklı idi. Ocak 2017’de yayımlanan Tarife‘de SGM Tahkim Kurulu’nun, Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümünde Danıştay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesinde ilk derecede görülen davalar için öngörülen avukatlık ücretine hükmedeceği öngörülmüştü. Bu düzenlemeye göre, SGM Tahkim Kurulu, duruşmasız işlerde 1.800 TLduruşmalı işlerde ise 3.600 TL avukatlık ücretine hükmedecekti.

Ocak 2017 ve Aralık 2017’de yayımlanan Tarifeler arasındaki değişiklikler şu şekilde gerçekleşti. Aralık 2017’de yayımlanan Tarife uyarınca duruşmasız işlerde 180 TL daha az avukatlık ücretine hükmedilecekti. Duruşmalı işlerde ise avukatlık ücreti 300 TL artırıldı.

Aralık 2018’de yapılan son değişiklik ile, avukatlık ücreti iyice tırpanlandı.

Değişiklik ile, SGM Tahkim Kurulu’nun avukatlık ücretine hükmederken referans alacağı iş değiştirildi. SGM Tahkim Kurulu’nun Danıştay’da ilk derecede görülen davalar yerine idare ve vergi mahkemelerinde görülen davalar için öngörülen avukatlık ücretine hükmedecek.

Bu değişiklik, avukatlık ücretini neredeyse yarı yarıya azalttı.

Duruşmasız işlerde 892 TL daha az avukatlık ücretine hükmedilecek.

Duruşmalı işlerde ise avukatlık ücreti 1.640 TL azaltılmış oldu.

Barolar Birliği, Kimin Birliği?

Barolar Birliği, 2019 yılına özel Ücret Tarifesi’ni yayınlamadı. 2017 Tarifesi üzerinde değişiklik yapıyor. Değişiklikler ise avukatların lehine değil.

SGM Tahkim Kurulu’nun hükmedeceği avukatlık ücretinin yarı yarıya indirilmesinin gerekçesi nedir? Tarife’de ücretlerin artırılması beklenirken, neden avukatların zararına değişiklik yapıldı? Üstelik değişiklik 100-200 TL civarı da değil. Avukatın emeğinin karşılığı yarı yarıya azaltıldı.

Emek bu kadar ucuz mu?

Maalesef Barolar Birliği, avukatın sorunları dışında her işle uğraşıyordu. Son icraatı ile, avukatların kazancına da göz dikmiş oldu.

Barolar Birliği’nden mantıklı bir açıklama bekliyoruz.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: