spor hukuku

Modern Pentatlon Federasyonu Soruşturulmalı

Anayasamız, spor federasyonlarının yönetimsel kararlarını yargı denetimi dışında bırakıyor. Dünyada örneği olmayan bu yargı muafiyeti, spor federasyonlarının cüretini gün geçtikçe arttırıyor.

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu (TMPF), bu konuda liderliği ele geçirdi.

Temmuz 2017’de federasyonun yönetimi değişti. Modern pentatlon geçmişi olmayan Ramazan Arslantaş federasyon başkanı oldu. Yeni dönemde hukuka aykırılıklar başladı.

2009 yılında, TMPF bir Yarışma Talimatı yayınlamıştı. Talimat’ta, Büyükler Kategorisi  “22 Yaş ve Üzeri” olarak düzenlenmişti. 22 yaşını dolduran herkes, azamî yaş sınırı olmaksızın federasyonun faaliyetlerine katılabiliyorlardı.

Arslantaş’ın federasyon başkanı olması ile birlikte, bu kural ihlal edilmeye başlandı.

Yarışma Talimatı yürürlükte olmasına rağmen, her yarış için ayrı Talimat hazırlandı. Bu Talimatlar ile Büyükler Kategorisi için önce 22-39 yaş sınırı getirildi. Gelecek günlerde gerçekleşecek milli takım seçmeleri için ise 22-29 yaş sınırı öngörüldü.

TMPF, Spor Genel Müdürlüğü’nün sitesinde yayınlanmadan değişemeyecek Müsabaka Talimatı’na ve uluslararası federasyonun kurallarına aykırı davranıyor.

Bu uygulama, mevzuatın kasten ihlalidir ve karara imza atan ve kararı onaylayan kurul üyelerine, federasyon yöneticilerine 6 aydan 2 yıla kadar hak mahrumiyeti cezası verilmesi gerekir.

Spor Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu acilen harekete geçmeli; TMPF hakkında soruşturma açmalıdır. SGM Merkez Disiplin Kurulu, mevzuata kasten aykırı davrananlara ceza vermelidir.

Maalesef bu konuda kuşkularım var. Spor teşkilatı, başkanlığı kazanmasına yardım ettiği kişi hakkında soruşturma açar mı?

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: