spor hukuku

Sporda Şiddet Taraftarsız Çözülemez

Süper Kupa maçında yaşan futbol terörünün ardından, devlette büyük panik yaşanıyor.

Gençlik ve Spor Bakanı ile İçişleri Bakanı valiler ile Spor Müsabakaları Güvenlik Tedbirleri Toplantısı düzenlediler.

Bugün ise federasyon başkanları ve kulüp yetkilileri ile toplantı düzenleyecekler.

Bakanlar bu toplantıları “futbolun paydaşları” ile yaptıklarını iddia ediyorlar ama futbolun en önemli paydaşını unutuyorlar: TARAFTARLAR.

Devlet, futbol camiası, basın ve kamuoyu spordaki şiddetin tek sorumlusunun taraftarlar olduğunu zannediyor. Bütün yorumlar, görüşmeler, çalışmalar ve mevzuat hazırlıkları taraftarlara karşı yapılıyor. Taraftarlar hiçbir şekilde muhatap kabul edilmiyorlar.

Bu, çok yanlış bir politikadır.

Sporda şiddet önlenmek isteniyorsa, öncelikle taraftarlarla iletişim kurulmalıdır. Sorunun kaynağı olarak kabul edilen bir grubu tanımadan, onların ihtiyaçlarını bilmeden, bu grubun nasıl hareket ettiğini anlamadan o gruba karşı yaratılacak her türlü baskı ve ceza uygulaması ters döner. Şiddet yayılır. Şiddeti artar.

Türkiye Devleti, Sportif Karşılaşmalarda ve Özellikle Futbol Maçlarında Seyircilerin Şiddet Gösterileri ve Taşkınlıklarına Dair Avrupa Sözleşmesi’ni imzalayıp onayladı. Bu Sözleşme’ye dayanılarak çıkarılan birçok yönerge ve devlet raporunda taraftarlarla ilişkilerin sağlanması ve güçlendirilmesine yönelik birçok öneri ve uygulama paylaşıldı. Fransa, geçen sene taraftarlarla diyalogun güçlendirilmesini amaçlayan bir kanunu yürürlüğe koydu. Türkiye’de bu öneriler ve uygulamalar dikkate alınmalı, tartışılmalı.

Türkiye Cumhuriyeti, taraftarlarla savaşmak yerine, fanatizme karşı taraftarlarla birlikte hareket etme yollarını bulmalı.

İlk iş olarak, İçişleri Bakanı ile Gençlik ve Spor Bakanı, taraftar dernekleri ile toplantı düzenlemeliler.

NOT:

23/7/1990 Tarihli ve 90/676 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Onaylanan “Sportif Karşılaşmalarda ve Özellikle Futbol Maçlarında Seyircilerin Şiddet Gösterilerine ve Taşkınlıklarına Dair Avrupa Sözleşmesi”nin Feshedilmesi ve Türkiye Cumhuriyeti Adına 29/11/2016 Tarihinde Budapeşte’de İmzalanan ve 7225 Sayılı Kanunla Onaylanması Uygun Bulunan Ekli “Futbol Maçlarında ve Diğer Spor Müsabakalarında Bütüncül Bir Emniyet, Güvenlik ve Hizmet Yaklaşımı Üzerine Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nin İlişik Beyanla Birlikte Onaylanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 2327), 30 Mart 2020 Tarihli ve 31084 Sayılı Resmi Gazete‘de yayımlandı.

Futbol Maçlarında ve Diğer Spor Müsabakalarında Bütüncül Bir Emniyet, Güvenlik ve Hizmet Yaklaşımı Üzerine Avrupa Konseyi Sözleşmesi ile ilgili olarak,

Sözleşme metni için bkz. https://tinyurl.com/vhsynj7

Açıklayıcı Rapor için bkz. https://tinyurl.com/yaaoplcq

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: