spor hukuku

Basketbol Maçında Yanlış Evlenme Teklifi

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun Facebook sayfasında bir haber gördüm.

Screen Shot 2017-05-05 at 10.54.33

Bağlaç “de”yi ayrı yazamayan görevliyi tebrik ederim.

Asıl konu ise başka.

Maçın devre arasında evlilik teklifi yapılmış.

Haberi aynen paylaşıyorum.

Devre arasında evlenme teklifi
Karşılaşmanın devre arasında öğretmenlik yapan Harun Bozkurt (26),  kız arkadaşı Gülsüm Demir’i (24) sahanın ortasına davet ederek, dizlerinin üzerine çöktü ve evlenme teklifinde bulundu.

Evlenme teklifini kabul eden Demir, Bozkurt’a sarılırken, çifti taraftarlar alkışladı. Bu sırada Bozkurt’un arkadaşları üzerinde “Seni kalbime yazdım, soyadımı kimliğine yazabilir miyim?” yazılı pankart taşıdı.

KADIN, KOCASININ SOYADINI ALMAK ZORUNDA DEĞİLDİR

Evlilik teklifinde bulunan Harun Bozkurt’un arkadaşları “Seni kalbime yazdım, soyadımı kimliğine yazabilir miyim?” yazılı pankart taşımışlar.

Bu pankart hukuka uygun değil.

Evlenen kadın, kocasının soyadını almak zorunda değil.

Bu konuda aksi yönde yasal düzenlemeler olmasına rağmen, Anayasa Mahkemesi, bu düzenlemelerin insan haklarına dair uluslararası sözleşmelerle çeliştiğini tespit etti. Anayasa Mahkemesi çeşitli uluslararası sözleşmelere (Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Medeni ve Siyasal Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme,  Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Sözleşme) atıf yaparak evli kadının kocasının soyadını kullanma zorunluluğuna dair uygulamanın kadın başvurucunun Anayasa’nın 17. maddesinde güvence altına alınan manevi varlığının korunması ve geliştirilmesi hakkını ihlal ettiğine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi’nin kararının ardından, bazı yerel mahkemeler ve Yargıtay 2. Hukuk Dairesi de evli kadınların evlenmeden önceki soyadlarını kullanabileceklerine karar vermeye başladı. Bununla birlikte, Türkiye genelinde mahkemelerin bu talepleri reddettiği biliniyor. Bu direniş, dosyaların Yargıtay’a taşınmasına sebep oluyor. İstinaf mahkemelerinin nasıl karar vereceğini merak ediyoruz.

Basketbol salonunda evlenme teklifini kabul eden Gülsüm Demir, isterse kocasının soyadını almayabilir. Pankarttaki ifade bağlayıcı değil. Son karar Sayın Demir‘in. Eğer kendi soyadını kullanmaya karar verirse, umarım Sayın Harun Bozkurt bu karara saygı gösterir.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: