Doping

Fatih Çekirge’den Dopingçiye Destek Yazısı

Hürriyet yazarı Fatih Çekirge, bugünNevin’e destek için var mısınız?başlıklı bir yazı kaleme almış.
 
Çekirge, 3 yıl doping cezası alan Nevin Yanıt‘tan mağdur yaratmaya çalışmış. Yazısından anlaşıldığı kadarıyla, Yanıt, sponsor bulamıyor. Çekirge ise, Yanıt‘ın sponsor bulması için PR çalışmasına destek vermeye çalışıyor.

Çekirge‘yi ayıpladım. Bilmeden, araştırmadan, öğrenmeden yazmış. Yanıt, antrenörünü suçlamış. Çekirge, Yanıt‘ın iddiaları mutlak gerçekmiş gibi sayfasına almış. Yanıt‘ın antrenörü ile konuşmamış. Yanıt‘ın iddialarını sormamış.

 
Nevin Yanıt‘ın iddiaları komik bile değil.
 
Yanıt, “antrenörüme güvenerek büyük hata yaptım” demiş. Dopingle ilgili teknik ve hukuki konulara girmeyeceğim. 3 kez Avrupa Şampiyonu olmuş bir sporcu, vücuduna giren maddeden sorumlu olur. Kan dopinginin Yanıt‘tan habersiz gerçekleşmesi mümkün değil.
 
Yanıt, kamuoyuna farklı bir hikaye anlatmaya çalışmış. Çekirge ise onun kalemi olmuş.
 
Çekirge‘ye CAS‘ın Nevin Yanıt ile ilgili basın açıklamasını (http://goo.gl/zEZpfF) veya CAS kararını (http://goo.gl/kDAPCT) okumasını öneririm.
CAS, Yanıt‘ın birden çok doping ihlaline imza attığını açıkladı.
 
Nevin Yanıt, Ağustos 2012 – Şubat 2013 tarihleri arasında birçok kez yasaklı madde olan stanzolol ve testosteron kullanmış; Haziran 2012 – Şubat 2013 tarihleri arasında ayrıca kan dopingine başvurmuş. Bu ihlalleri belli bir düzen içinde gerçekleştirmiş.
 
CAS kararı çok açık: Çelebi‘nin ve Yanıt‘ın iddialarının aksine, Nevin Yanıt bilerek ve isteyerek doping ihlali yaptı.
 
Yanıt, bu konuda masum olduğunu, kandırıldığını düşünüyorsa antrenörüne tazminat davası açardı. O antrenör, kulüp antrenörü ise, Nevin Yanıt kulübüne de dava açardı. Ortada herhangi bir dava olmadığına göre, Yanıt‘ın iddialarında samimi olmadığını kabul etmeliyiz.
ATLETİZM FEDERASYONU’NU UNUTMAYALIM!
Hazır Nevin Yanıt‘ın bahsi açılmışken, Türkiye Atletizm Federasyonu‘na (TAF) da değinmek lazım.
 
TAF yetkilileri Nevin Yanıt‘ı doping kontrolünden kaçırmışlardı. Bu olay üzerine, IAAF, Nevin Yanıt‘ı takip listesine aldı. TAF Disiplin Kurulu, sistematik doping yapan Yanıt‘a sadece 2 sene ceza verdi. TAF Disiplin Kurulu‘nun akla zarar kararı IAAF‘in tepkisini çekti. IAAF, cezanın 4 yıla çıkarılması için CAS‘a başvurdu.
 
TAF, CAS yargılamasında sessiz kaldı. Federasyon, Disiplin Kurulu’nun kararının arkasında dur(a)madı. Neden TAF, kurulun kararını savun(a)madı?
 
TAF Disiplin Kurulu‘nun kararları federasyonun Internet sitesinde yayınlanmıyor. Kurulun kararları, gerekçeleri bilinmiyor. Bu kararlar denetlenemiyor, birbirleriyle karşılaştırılamıyor. Kurulun spor hukuku, özellikle doping mevzuatı ve uygulaması ile ilgili bilgisi değerlendirilemiyor.
 
CAS kararları olmasa, TAF Disiplin Kurulu‘nun açıkça hukuka aykırı kararlarının detaylarını öğrenemeyeceğiz. Umarım TAF, kurulun kararlarını yayınlamaya başlar. Spor hukuku ile ilgilenen hukukçular da kararları değerlendirerek, daha fazla hata yapılmasını engelleyebilirler.
ÇEKİRGE’NİN SPONSOR ÇAĞRISI CİDDİYE ALINMAMALI!
Çekirge, yazısını şöyle bitirmiş:
 
Kızanlara bir sözüm yok. Ama güvenenler için soruyorum: Olan oldu. Haklı haksız, o ceza doldu… Şimdi Nevin’e destek olmaya var mısınız?
– Bir sporcunun küllerinden doğmasına destek olmaya var mısınız?
– Ay-yıldızlı bayrağımızı bir kez daha zirveye çekmek için var mısınız?
Haydi Nevin, geç şu barajı, Amerika’da dünya şampiyonası için seni alkışlayalım.
 
Umarım kimse Nevin Yanıt’a güvenmiyor; ona destek olmayı düşünmüyordur.
 
Umarım hiçbir antrenör, sistematik doping yapan ama antrenörünü namlunun ucuna koyan bir sporcuyla çalışmayı düşünmüyordur.
 
Umarım devlet, hatalarından ders alır ve dopingçilere destek vermeyi bırakır.
 
Umarım devlet kendi vermediği desteği, özel sektöre baskı uygulayarak “sponsor” kisvesi altında dolaylı şekilde vermeyi aklının ucundan geçirmez.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: