spor yapılanması

Türkiye Motosiklet Federasyonu Denetim Kurulu Raporu’ndaki Eksikler

Bağımsız spor federasyonlarının mali genel kurulları hakkında araştırma yaparken, Spor Genel Müdürlüğü’nün sitesinde “Bağımsız Federasyon Duyuruları” sayfasını inceliyorum.

Federasyonların denetim kurullarının hazırladığı raporların çoğu eksik. Okurken akla birçok soru geliyor. Genel kurullarda tartışmaya izin verilmediği için, raporların sağlıklı biçimde genel kurulun bilgisine sunulduğunu ve bilinçli şekilde kabul edildiğini düşünmek imkansız.

En çok dikkatimi çeken raporlardan biri, Türkiye Motosiklet Federasyonu’nun (TMF) Denetim Kurulu Raporu oldu.

TMF Denetim Kurulu, görev ve yetkisinin kaynağını aşağıdaki şekilde açıklamış:

 Denetleme Kurulumuz iş bu denetleme işlemini 19/07/2012 tarihli ve 38358 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Bağımsız Spor Federasyonları Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 17. maddesine dayanarak 03/12/2007 tarihli ve 26719 sayılı Resmi Gazetelerde yayınlanan Türkiye Motosiklet Federasyonu Ana Statüsü’nün 14 ve 15. maddelerinde sayılan görev ve yetkilerine istinaden yürütmüştür. Denetleme Kurulumuz, Federasyon yönetim kurulunun 31/07/2014 tarihinde olağan mali genel kurul kararı alması üzerine toplanarak; Federasyonun 01/07/2013-31/08/2014 tarihleri arası mali ve idari işlemlerini denetlemiştir. Bu denetimler, ilke olarak federasyon yetkililerince kurulumuza ibraz edilen kayıtların mevzuata, belge ve kararlara uygun olup olmadığı yönünden gerçekleştirilmiştir.”

1)Resmi Gazetelerde” ifadesinin yanlıştır. Üstelik, kurulun adı, Denetleme Kurulu değil, Denetim Kurulu’dur. Ana statüde bu ifade yazılmıştır.

2) TMF Denetim Kurulu, TMF’nin 2007 yılında yayınlanan Ana Statüsü’ne dayanarak denetleme görevini yerine getirdiğini açıklamış. Oysa denetimin yapıldığı tarihte bu Ana Statü yürürlükten kaldırılmıştı.

TMF’nin yeni Ana Statüsü, 22.04.2014 tarih ve 28980 sayılı Resmî Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

31.07.2014 tarihinde toplanan TMF Denetim Kurulu, Nisan ayında yürürlüğe giren yeni Ana Statü uyarınca denetleme görevini yerine getirmiş olmalıdır.

3) TMF Denetim Kurulu’nun raporunda dikkat çeken diğer bir nokta ise, denetimin eksik yapılmış olmasıdır.

Bağımsız federasyonların denetim kurullarının raporları incelendiğinde, denetimlerin Bağımsız Spor Federasyonları (BSF) Muhasebe ve Bütçe Uygulamaları Yönergesi ve Uygulamaya Dönük Muhasebe ve Kayıt Usul ve Esasları (Yönerge Eki – A) uyarınca yapıldığı görülüyor.

Raporlarda “SGM Uygulamaya Dönük Muhasebe ve Kayıt Usul ve Esasları (Yönerge Eki – A) Kapsamındaki Hususlar” başlığı bulunuyor ve bu başlık altında kapsamlı denetim sonuçları açıklanıyor.

TMF, mali genel kurulda ibra edilmiş olabilir ancak raporunda önemli eksikler olduğunu söylememiz gerekiyor.

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: