spor hukuku

Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nin Ümraniyespor’a Sponsorluğunu TBMM’ye Taşıdı

İyi Parti milletvekili Arslan Kabukçuoğlu, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri'nin Ümraniyespor'a sponsor olmasını TBMM'ye taşıdı. Kabukçuoğlu, konuyla ilgili yazılı soru önergesi verdi.

İyi Parti milletvekili Arslan Kabukçuoğlu, Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinin Ümraniyespor‘a sponsor olmasını TBMM’ye taşıdı. Kabukçuoğlu, konuyla ilgili yazılı soru önergesi verdi.

Soru önergesi aşağıdaki gibidir:

Ülkemiz ve dünya için tarımın, stratejik önemini kavramış ve sektörün en büyük öncü kuruluşu olan Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinin kuruluşu, 1863 yılında Mithat Paşa’nın kurmuş olduğu Memleket Sandıklarına dayanır. Türk milletinin tarih boyunca başarı ile yaşatmış olduğu “Ahilik” ve “İmece” gibi yardımlaşma ve dayanışma esaslı sosyo-ekonomik örgütlenmeler; çağdaş anlamda kooperatifçiliğin gelişmesine zemin oluşturmuş, Türkiye’nin tarımsal kredi ve girdi lideri, çiftçilerin sosyoekonomik güvencesi durumunda olan Tarım Kredi Kooperatifleri bugün, Merkez Birliğine bağlı bölge birlikleri, kooperatifleri, hizmet büroları, şirketleri, yaklaşık 9 bin çalışanı, 35 milyar TL aktif büyüklüğü ve 850 bin ortağı ile Türkiye’nin en büyük çiftçi kuruluşudur. (Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinin Web Sit.)

Çiftçinin borcunu ödeyemediği için tarlasına işçi getirip götürdüğü eski arabasının bile haczedildiği bir süreçte, çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatifleri, borcunu ödemeyen çiftçilere yönelik Türkiye genelinde icra işlemleri başlattığı bir dönemde çiftçiye gerekli yardımı yapacak yerde iştiraki olan Bereket Sigorta vasıtasıyla, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 1. Lig takımlarından Ümraniye spora en pahalı sponsorluklarından olan isim hakkı sponsoru olmasına dair haberler ulusal basına yansımıştır. (Basın)

Döviz kurların artması ve pandemiyle birlikte ekonomideki sıkıntılar artarken, en büyük darbeyi çiftçi yaşamaktadır. Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri başta olmak üzere bir çok özel bankaya borcu bulunan çiftçiler kredileri ödeyemedikleri için tarlalarına, traktörlerine, otomobillerine icra yoluyla el konulmaktadır. Girdi maliyetleri yükselirken, ürünün değerinin aynı oranda artmaması çiftçiye zarar ettirirken, kredi borçlarını da ödeyememektedir.

Yeryüzünde milyarlarca insanın gelir ve geçim kaynağı olması, doğal varlıkları kullanması, gıda üretimi gibi unsurlar nedeniyle “çiftçilik” şarttır ve bunu gerçekleştiren “çiftçi” ler de en onurlu mesleğin sahibidirler.

Bu bağlamda;

1-Sponsorun bedeli ne kadardır?

2-Borçları sebebiyle üretim araçlarına haczedilen çiftçilerin derdine derman olması gereken Tarım Kredi Kooperatiflerinin bir futbol takımına sponsor olmasının nedeni nedir?

3-Tarım Kredi Kooperatifin bir futbol takımına sponsorluğunun ne gibi bir önceliği vardır?

4-Tarım Kredi Kooperatifleri ve Bereket Sigorta Ümraniyespor ile yapılan isim sponsorluğu anlaşmasının koşulları nelerdir?

5-Tarım Kredi Kooperatifin ve Bereket Sigorta’nın çiftçi hedef kitlesi ile hiçbir alakası olmayan futbol takımına isim hakkı sponsoru olmasında ne türden bir kamu yararı gözetilmektedir?

Yorumunuzu Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: